Szczyt fali dotarł do Wroclaw, stan wody będzie się obecnie wahał w zakresie 595-600 cm, taki stan będzie się utrzymywać przez najbliższe 24h" - czytamy we wpisie Jakuba Wyrwasa na Facebooku.
"Fala jest mocno spłaszczona i nie jest jakoś specjalnie wysoka, natomiast jest strasznie długa i znaczne spadki wody są prognozowane dopiero na niedzielę, dopiero wtedy stan wody może spaść poniżej 500 cm. Odra we Wrocławiu spadnie poniżej stanu alarmowego dopiero po weekendzie, prawdopodobnie we wtorek" - dodaje autor.
Fala kulminacyjna we Wrocławiu. "Jest mocno spłaszczona i strasznie długa"
Dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu poinformował PAP, że wały są na bieżąco wzmacniane. Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego – zaznaczył.
Natomiast Tomasz Sikora z urzędu miejskiego Wrocławia przekazał, że w Marszowicach doszło do dwóch przesiąków na wale. Jeden z nich został już naprawiony, a prace na drugim trwają.
Wrocław walczy z powodzią. Posiedzenie powodziowego sztabu kryzysowego
W środę wieczorem odbyło się kolejne posiedzenie powodziowego sztabu kryzysowego z udziałem m.in. przebywającego na Dolnym Śląsku szefa rządu, ministrów i przedstawicieli służb. Następne zapowiedziano na czwartek, na godz. 7.
Prezeska Wód Polskich, Joanna Kopczyńska, poinformowała w środę wieczorem, że kulminacja fali na Odrze we Wrocławiu spodziewana jest o północy. Jak podano po godz. 21, fala wezbraniowa minęła już Opole, nie powodując tam zniszczeń.
Podczas wieczornego spotkania premier zaznaczył, że służby docierają do każdego miejsca, gdzie niezbędna jest pomoc. Apelował również o przestrzeganie zakazu poruszania się po wałach, ponieważ są one już przeciążone. Dodał, że w ciągu najbliższych 48 godzin kulminacja powinna minąć w większości miejsc.
Powódź w Polsce. Wojsko monitoruje wały przeciwpowodziowe
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że wojsko aktywnie monitoruje wały przeciwpowodziowe, wykorzystując do tego m.in. drony Bayraktar. Poinformował, że do uszczelniania wałów i zabezpieczania zagrożonych miejsc uruchomiono ponownie śmigłowce Black Hawk i Mi-17 wyposażone w big bagi do zasypywania wyrw.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w środę, że do wojewódzkich inspektorów budowlanych dołączą wykwalifikowani eksperci z całego kraju, by ocenić stan budynków zalanych przez powódź i ich dalszą przydatność do użytkowania. Od czwartku w działaniach weźmie udział 500 specjalistów. Premier podkreślił również potrzebę szybkiej inwentaryzacji zalanych obiektów oraz zapewnienia mieszkań zastępczych dla poszkodowanych.
Źródło: Facebook - Jakuba Wyrwasa z Łowców Burz/ PAP/ Onet/ TVN24.PL/ Dziennik.pl
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie