Opóźnienie w wymianie dowodu osobistego może wiązać się z poważnymi utrudnieniami w załatwianiu spraw zarówno w bankach, jak i urzędach. Należy pamiętać, że ważny dokument towarzyszy nam również podczas podróży po krajach strefy Schengen. Posiadanie przy sobie ważnego dokumentu tożsamości jest niezbędne w wielu sytuacjach życia codziennego, takich jak kontrole policyjne, korzystanie z usług medycznych czy zawieranie umów cywilnoprawnych.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Wymiana dowodu osobistego

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego można złożyć zarówno osobiście w urzędzie gminy, jak i drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy e-PUAP, korzystając z profilu zaufanego, kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego lub certyfikatu podpisu osobistego. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna. W ciągu miesiąca od złożenia wniosku o nowy dowód osobisty, niezbędne jest osobiste stawiennictwo w urzędzie w celu pobrania odcisków palców i wzoru podpisu. Nowy dokument zostanie wydany w ciągu kolejnego miesiąca.

Reklama

Jaka kara za nieważny dowód osobisty?

Obowiązek okresowej wymiany dowodu osobistego jest nieodzownym elementem życia obywatelskiego. Niespełnienie tego wymogu prawnego może skutkować nałożeniem kary finansowej w wysokości do 5000 złotych, a w niektórych przypadkach nawet ograniczeniem wolności. Posiadanie ważnego dowodu osobistego jest niezbędne do potwierdzenia tożsamości w wielu sytuacjach życia codziennego. Brak ważnego dowodu osobistego generuje szereg utrudnień w codziennym życiu. Brak takiego dokumentu może utrudnić lub uniemożliwić korzystanie z usług pocztowych, bankowych oraz podróżowanie.

Kiedy trzeba wymienić dowód osobisty?

Kiedy trzeba wymienić dowód osobisty? Dowód należy wymienić, gdy:

  • straci ważność,
  • zmienią się dane osobowe,
  • zmieni się wygląd,
  • zostanie zgubiony, skradziony lub zniszczony,
  • doszło do wycieku danych osobowych.

Jak wyrobić dowód osobisty?

Niezależnie od tego, czy zgubiłeś dowód, czy po prostu minął jego termin ważności, możesz złożyć wniosek o nowy dokument w dowolnym urzędzie gminy w kraju. Do wniosku dołącz aktualne, kolorowe zdjęcie spełniające określone normy. Wydanie dowodu osobistego jest bezpłatne.

Elektroniczny dowód osobisty

Elektroniczny dowód osobisty (mDowód) i tradycyjny dowód osobisty to dwa różne dokumenty, choć przyświeca im ten sam cel. Mają one niezależne serie i numery oraz różne daty wydania i ważności. Dlatego osoby posiadające mDowód muszą mieć również tradycyjny dowód osobisty, dopóki ten drugi nie zostanie zastąpiony wyłącznie przez wersję elektroniczną.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium