Amerykańska instytucja DFC rozważa wsparcie dla polskiego projektu energetycznego w Lubiatowie-Kopalinie. W liście intencyjnym podpisanym 12 listopada DFC zapowiedziała możliwość udzielenia wsparcia finansowego o wartości 4 miliardów złotych, co stanowi kolejny istotny element w rozwoju pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Droga ku transformacji energetycznej
DFC wspiera działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycje w sektor energetyczny, infrastrukturalny i technologiczny są kluczowymi obszarami działalności instytucji, która współpracuje z sektorem prywatnym w realizacji światowej transformacji energetycznej. Jak zauważa szefowa ds. inwestycji w DFC, Agnes Dasewicz, list intencyjny to istotny krok w kierunku zmniejszenia zależności od rosyjskich źródeł energii oraz wzrostu gospodarczego w regionie.
Budowa polskiej elektrowni jądrowej przyspiesza
Podpisanie listu intencyjnego z DFC to nie jedyne wsparcie, jakie projekt już pozyskał. Wcześniej wsparcie finansowe o równowartości 70 miliardów złotych zadeklarował również amerykański Export-Import Bank (Exim Bank). Te instytucje, wraz z amerykańskim konsorcjum Westinghouse i Bechtel, pracują na rzecz budowy bezpiecznej infrastruktury energetycznej na Pomorzu.
Ambasador USA: Projekt jądrowy symbolem polsko-amerykańskiej współpracy
Amerykański ambasador w Polsce, Mark Brzeziński, wyraził zadowolenie z zaawansowania projektu. To kluczowy projekt i symbol współpracy między naszymi krajami w zakresie bezpiecznej i czystej energii – powiedział Brzeziński. Według ambasadora, zaangażowanie instytucji takich jak DFC i Exim Bank podkreśla długofalowe zobowiązanie USA do wspierania transformacji energetycznej Polski i Europy.