Dziennik Gazeta Prawana logo

Od 2025 czeka nas prawdziwa rewolucja. To koniec z awizo w skrzynkach. Nowy system nadchodzi

skrzynka pocztowa poczta list
Od 2025 roku korespondencja urzędowa będzie mogła być prowadzona w sposób elektroniczny za pośrednictwem systemu e-Doręczeń, zastępując tradycyjne listy polecone./Shutterstock
Od 2025 roku korespondencja urzędowa będzie mogła być prowadzona w sposób elektroniczny za pośrednictwem systemu e-Doręczeń, zastępując tradycyjne listy polecone. Dzięki temu załatwianie spraw urzędowych stanie się bardziej wygodne i nie będzie wymagało osobistej wizyty w placówce. 

Od nowego roku czeka nas rewolucja w komunikacji z urzędami. 1 stycznia 2025 roku rusza system e-Doręczeń, który całkowicie zmieni sposób, w jaki załatwiamy sprawy urzędowe. To elektroniczny odpowiednik tradycyjnego listu poleconego, dzięki któremu będziemy mogli zarówno otrzymywać, jak i wysyłać pisma urzędowe przez internet. Nie będziemy musieli już stać w kolejkach na poczcie czy w urzędzie – całą korespondencję załatwimy wygodnie z domu lub biura. Aby skorzystać z tej nowej usługi, wystarczy założyć bezpłatną skrzynkę e-Doręczeń.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

System e-Doręczeń

Dzięki systemowi e-Doręczeń komunikacja pomiędzy obywatelami i przedsiębiorcami a administracją publiczną stanie się bardziej efektywna i bezpieczna. Adres do doręczeń elektronicznych umożliwi szybką wymianę korespondencji urzędowej w formie cyfrowej. Nowe rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić czas i środki finansowe związane z tradycyjną pocztą, eliminując konieczność osobistego odbioru korespondencji oraz oczekiwania na awizo.

Dla kogo doręczenia elektroniczne?

Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, już od początku przyszłego roku obywatele i przedsiębiorcy będą mogli prowadzić oficjalną korespondencję z administracją publiczną w sposób bardziej efektywny i wygodny. Dzięki nowemu systemowi doręczeń elektronicznych, wszystkie dokumenty będą dostępne online, co umożliwi załatwianie spraw urzędowych z dowolnego miejsca i o każdej porze. W pierwszej fazie wprowadzenia tych zmian, z e-doręczeń będzie mogła korzystać większość urzędów, firm oraz osób wykonujących zawody zaufania publicznego. Ostatecznie, wszystkie podmioty publiczne oraz znacząca część podmiotów prywatnych będzie zobowiązana do prowadzenia korespondencji w formie elektronicznej.

Co należy zrobić, aby móc skorzystać z sytemu e-Doręczeń?

Aby móc korzystać z nowych możliwości załatwiania spraw urzędowych drogą elektroniczną, wystarczy utworzyć indywidualny profil e-Doręczeń. Proces ten jest niezwykle prosty i można go przeprowadzić całkowicie online, składając odpowiedni wniosek za pośrednictwem platformy mObywatel.gov.pl. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzimy czas, który wcześniej musieliśmy poświęcać na odbiór tradycyjnych korespondencji w placówkach pocztowych. Od nowego roku wszystkie oficjalne pisma będą dostarczane bezpośrednio do naszej elektronicznej skrzynki. Warto także dodać, że możliwość składania wniosków i innych dokumentów drogą elektroniczną eliminuje konieczność osobistej wizyty w urzędzie.

Jak podkreślił Dariusz Standerski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, cytowany w komunikacie, wprowadzenie w Polsce systemu e-Doręczeń to ważny krok w cyfryzacji administracji państwowej. W ten sposób przechodzimy na nowoczesną komunikację, dzięki której obywatele, firmy, jak i instytucje publiczne zaoszczędzą czas i pieniądze. Załatwianie spraw urzędowych online staje się codziennością, dlatego e-Doręczenia jako elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru stanowią kolejny element cyfrowej układanki. Rozwiązanie to usprawni również pracę administracji publicznej, przyczyni się do szybszej wymiany informacji, a w efekcie skróci czas załatwiania spraw urzędowych.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Anna Kot

Absolwentka filologii polskiej (ze specjalnością komunikacja społeczna) na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej oraz dziennikarstwa (ze specjalnością nowe media) na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Blogerka, social media freak, miłośniczka podróży, escape roomów i… kotów (bo nazwisko zobowiązuje). Wcześniej dziennikarka Wirtualnej Polski, redaktorka magazynu, copywriterka, freelance pisarka dla "Faktu" i "Newsweeka", a także project managerka. Wielbicielka włoskiej kuchni, a także szeroko rozumianej sfery beauty. Autorka licznych publikacji o tematyce gospodarczej i emerytalnej. Z Grupą INFOR związana od 2023 roku.

Link do profilu autorki na LinkedIn: https://pl.linkedin.com/in/anna-kot-04061b18b

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraPotężna fala upałów i nawałnice w Polsce. Znamy dokładną datę załamania pogody »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj