W Polsce żyje już blisko 10 milionów osób po 60. roku życia. Liczba ta nieustannie rośnie, co wiąże się ze znacznym starzeniem się społeczeństwa. To z kolei generuje szereg wyzwań dla państwa, m.in. w obszarze opieki zdrowotnej i socjalnej. Warto podkreślić, że proces ten przebiega nierównomiernie w różnych regionach kraju.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Renesans aktywności polskich seniorów
Polscy seniorzy przeżywają renesans aktywności. Coraz częściej odkładamy emeryturę na później, kontynuując pracę zawodową nawet po osiągnięciu 65. roku życia. Elastyczne formy zatrudnienia, takie jak umowy cywilnoprawne, umożliwiają nam połączenie doświadczenia zawodowego z nową jakością życia. Jednocześnie, seniorzy coraz chętniej angażują się w życie społeczne, poszerzając swoje horyzonty. Uniwersytety trzeciego wieku cieszą się ogromną popularnością, oferując możliwość nauki i rozwoju osobistego. W 2022 roku blisko 90 tysięcy osób starszych skorzystało z tej formy edukacji, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na wiedzę i nowe doświadczenia.
Dane statystyczne z ostatnich lat pokazują, że coraz więcej osób po 60. roku życia decyduje się na rozwód. W 2022 roku prawie 3 tysiące kobiet i ponad 4 tysiące mężczyzn w tej grupie wiekowej otrzymało orzeczenie rozwodowe. Ten fakt, w połączeniu z rosnącą aktywnością zawodową i społeczną seniorów, świadczy o znaczących zmianach w postrzeganiu starości. Polscy seniorzy coraz częściej odrzucają stereotypy związane z bezczynnością i pasywnością, stając się aktywnymi uczestnikami życia społecznego.
W którym województwie w Polsce mieszka najwięcej seniorów?
Najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego potwierdza, że proces starzenia się społeczeństwa polskiego przyspiesza. W ciągu najbliższych czterech dekad liczba seniorów w naszym kraju może przekroczyć 12 milionów. Najbardziej zaawansowane zjawisko to obserwujemy w województwie świętokrzyskim, gdzie co trzeci mieszkaniec jest w wieku emerytalnym. Warto dodać, że przykład województwa świętokrzyskiego pokazuje, że demograficzne wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa mogą być jednocześnie szansą na rozwój nowych inicjatyw i form wsparcia dla osób starszych.
W którym polskim województwie mieszka najmniej seniorów?
Najmłodsza struktura wiekowa charakteryzuje województwo małopolskie. W 2022 roku odsetek mieszkańców powyżej 60. roku życia był tam najniższy w kraju, osiągając poziom 23,9 proc. Warto zauważyć, że województwa pomorskie (24,1 proc.), wielkopolskie (24,3 proc.) oraz mazowieckie (24,6 proc.) również prezentowały relatywnie młody obraz demograficzny.
Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium