Odkrycie czekana z tarczowatym obuchem na Mazowszu stanowi prawdziwą sensację archeologiczną. Ten niezwykle rzadki artefakt, ozdobiony misternymi wzorami geometrycznymi, świadczy o wysokim statusie społecznym jego dawnego właściciela. Jego obecność na tych terenach jest tym bardziej zaskakująca, że podobne znaleziska notowano głównie wzdłuż Odry - podaje Muzeum Historyczne w Legionowie.
Produkcja i funkcja
Czekan został wykonany w warsztatach w Kotlinie Panońskiej około 1700–1300 lat p.n.e. Jego bogata ornamentyka, składająca się z trójkątów, linii falistych i motywów spiralnych, sugeruje, że był to obiekt o charakterze ceremonialnym lub symbol władzy.
Mimo upływu tysięcy lat, czekan zachował się w stosunkowo dobrym stanie. Jednak już w starożytności został złamany w dwóch miejscach, prawdopodobnie jeszcze przed zakopaniem.
Konserwacja i badania
Przedstawiony na wystawie "De Profundis…" w Muzeum Historycznym w Legionowie, czekan zostanie poddany szczegółowym badaniom konserwatorskim. Jak informuje muzeum,dzięki nim naukowcy będą mogli określić dokładny skład stopu, z którego wykonano artefakt, a także zbadać technologię jego produkcji. Być może uda się również ustalić, czy złamanie było efektem uszkodzenia mechanicznego, czy też miało charakter symboliczny.