Umowa została zawarta między polską Agencją Uzbrojenia a rządem Stanów Zjednoczonych. Wartość kontraktu wynosi 745 milionów dolarów netto. Polska zakupiła ponad 200 pocisków, których dostawy będą realizowane w latach 2029–2035.

Pierwotnie polski rząd wystąpił o zgodę na zakup maksymalnie 360 pocisków wraz ze sprzętem towarzyszącym, wycenionych na 1,275 miliarda dolarów. Ostatecznie wybrano mniejszą liczbę, jednak podkreślono, że możliwe są kolejne zakupy w przyszłości.

Nowe pociski w polskim wojsku

AGM-88G AARGM-ER to pociski przeznaczone do niszczenia wrogich systemów radiolokacyjnych i obrony przeciwlotniczej. Dzięki zasięgowi przekraczającemu 200 km polskie samoloty F-35 będą mogły skutecznie eliminować cele, pozostając poza zasięgiem zagrożenia.

Reklama
Reklama

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że zakup tych pocisków to ważny krok w budowaniu potencjału polskiego lotnictwa i realizacji zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO. Dodał również, że współpraca z USA wzmacnia polsko-amerykański sojusz wojskowy, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji międzynarodowej.

Polska w gronie liderów nowoczesnego uzbrojenia

Generał dywizji Ireneusz Nowak zaznaczył, że Polska dołącza do elitarnego grona państw, które korzystają z tej technologii. Oprócz Polski z pocisków AGM-88G korzystają tylko USA, Holandia, Finlandia i Australia. To krok, który podnosi rangę Polski w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz w całym NATO – dodał.

Pociski zintegrowane z samolotami F-35

Obecnie pociski AGM-88G AARGM-ER są kompatybilne z polskimi samolotami F-35, a ich integracja z F-16 jest planowana w przyszłości. Pierwszy zamówiony przez Polskę egzemplarz zjechał z linii produkcyjnej w Teksasie w sierpniu 2024 r., a w tym roku trafi do polskich lotników.