- Masowe szkolenia wojskowe – dla kogo i dlaczego?
- Szkolenia wojskowe będą dobrowolne
- Kto może się zapisać?
- Jakie będą korzyści?
- Jak się zapisać?
Masowe szkolenia wojskowe – dla kogo i dlaczego?
Rząd pracuje nad nowym programem szkoleń wojskowych dla dorosłych Polaków. Premier Donald Tusk ogłosił w Sejmie, że każdy dorosły mężczyzna w Polsce będzie mógł przejść takie szkolenie. Kobiety też, ale wiadomo – wojna to jednak wciąż w większym stopniu domena mężczyzn – powiedział premier.
Celem programu jest zwiększenie liczby wyszkolonych obywateli w razie konfliktu. Premier podkreślił, że Polska potrzebuje armii liczącej pół miliona żołnierzy, wliczając w to rezerwistów. To będą intensywne szkolenia, które pozwolą przygotować do działań wojskowych tych, którzy nie są w czynnej służbie – zaznaczył.
Szkolenia wojskowe będą dobrowolne
Wbrew spekulacjom, nie chodzi o powrót do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Premier Tusk wyjaśnił, że szkolenia będą powszechne, ale nieobowiązkowe. Potwierdził to wiceszef MON Cezary Tomczyk: Każdy będzie mógł podjąć decyzję, poza kwestiami budowania rezerw czy powoływania do wojska.
Kto może się zapisać?
Uczestnikiem szkolenia może być każdy dorosły obywatel Polski. Minimalny wiek to 18 lat. Nie ma górnej granicy wieku. Program skierowany jest do mężczyzn i kobiet. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że dla każdego sprawnego i zdolnego do przeszkolenia będzie taka możliwość.
Jakie będą korzyści?
Rząd chce zachęcić Polaków do udziału poprzez system benefitów. Jak ustalił dziennikarz TVN24 Artur Molęda, uczestnicy mogą liczyć na:
- wynagrodzenie za udział,
- dodatkowe dni wolne w pracy.
Jak się zapisać?
Za kilka tygodni ma ruszyć specjalna platforma internetowa. Po zalogowaniu się przez Profil Zaufany będzie można:
- wybrać długość szkolenia (jednodniowe, trzydniowe lub miesięczne),
- zobaczyć dostępne jednostki wojskowe,
- otrzymać szczegółowe informacje o miejscu i terminie szkolenia.
Kiedy rozpocznie się program?
Premier Tusk zapowiedział, że "do końca roku chcemy mieć gotowy model szkoleń". Szczegółowy plan ma zostać przedstawiony w najbliższych tygodniach.
Szkolenia wojskowe w Polsce. Tusk zapowiada 100 tys. przeszkolonych rocznie do 2027 r.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że w 2027 roku Polska osiągnie zdolność do szkolenia 100 tys. ochotników rocznie. Obecnie liczba ta wynosi około 35 tys. osób, więc w ciągu kilku lat ma się prawie potroić. Musimy zwiększyć zdecydowanie możliwości państwa, by każdy zainteresowany mógł wziąć udział w szkoleniu wojskowym - podkreślił Tusk.
Kiedy i dla kogo będą dostępne szkolenia?
Premier zapowiedział, że:
- Do 2026 roku każda chętna osoba powinna mieć możliwość uczestnictwa w szkoleniu.
- Do 2027 roku liczba przeszkolonych ma wzrosnąć do 100 tys. rocznie.
- Szkolenia będą dobrowolne i przeznaczone dla osób chcących zdobyć podstawowe umiejętności wojskowe.
Wynagrodzenie za szkolenie wojskowe
Każdy uczestnik miesięcznego szkolenia wojskowego otrzyma 6 tys. zł. To zachęta dla osób, które chcą zdobyć doświadczenie w wojsku, ale nie planują kariery zawodowej w armii.
Obecny system szkoleń obejmuje:
- Miesięczne szkolenie podstawowe – wstęp do służby wojskowej.
- Do 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego – dla osób, które chcą kontynuować służbę.
- Możliwość ubiegania się o przyjęcie do wojska zawodowego po zakończeniu kursu.
Premier zaznaczył, że zwiększenie liczby przeszkolonych wymaga dużych nakładów organizacyjnych. Obecnie program szkoleń jest konsultowany z MON i szefem resortu obrony Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. To zadanie trudne, ale wiem, że wykonalne, powiedział Tusk.