Jak podkreśla Euractiv, Merz zamierza rozpocząć swoją kadencję od uporządkowania najtrudniejszych kierunków niemieckiej polityki zagranicznej. Polska znalazła się na szczycie tej listy.

"Pojawia się szansa, aby wyjść z impasu"

Euractiv zaznacza, że wizyta w Warszawie to nie przypadek. Donald Tusk Tusk i Friedrich Merz mają dobre relacje. Jeszcze w lutym, przed objęciem urzędu, Merz - jak zauważa portal - został w Warszawie przyjęty z wyjątkową serdecznością. Wówczas zapowiedział też, że celem jego rządu będzie podpisanie nowego traktatu o przyjaźni polsko-niemieckiej do czerwca przyszłego roku.

Reklama

Przy Merzu u władzy i po zakończeniu kampanii prezydenckiej w Polsce pojawi się wyjątkowa szansa, aby wyjść z tego impasu – powiedział Piotr Buras z European Council on Foreign Relations, cytowany przez Euractiv.

Nowy kanclerz Niemiec szuka przełomu

Reklama

W artykule czytamy, że między Berlinem a Warszawą wciąż utrzymują się poważne napięcia. Euractiv przypomina, że Polska od lat domaga się reparacji za straty z II wojny światowej, a także utworzenia w Berlinie miejsca pamięci dla polskich ofiar niemieckiej okupacji.

"Merz będzie musiał potraktować poważnie wieloletnie żądania Polski dotyczące reparacji wojennych oraz uczczenia pamięci polskich ofiar nazistowskich Niemiec" – zaznacza Euractiv.

W tle są też napięcia wokół Ukrainy i wspólnej polityki europejskiej wobec Rosji. Według Euractiv, rząd Scholza był "boleśnie nieobecny" w kształtowaniu unijnej strategii wobec Ukrainy, co pozostawiło pole dla Paryża i Londynu. Równocześnie Warszawa – mimo że przewodniczy obecnie Radzie UE – zachowywała zaskakująco powściągliwe stanowisko, a Tusk nie odgrywał dotąd aktywnej roli w tej sprawie.

Merz i Tusk muszą uważać na każdy gest

Obaj liderzy muszą też uważać na polityczne skutki zbliżenia. "Tusk dobrze pamięta oskarżenia z czasów swojej pierwszej kadencji, gdy był krytykowany za zbyt bliskie relacje z Berlinem" - pisze Euractive. Czytamy też, że w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce, Tusk "będzie unikał zdjęć, które mogłyby kosztować Rafała Trzaskowskiego głosy".

Nowe otwarcie z Polską – czy tylko symboliczne?

Merz – zdaniem ekspertów cytowanych przez Euractiv – ma realną szansę doprowadzić do przełomu w relacjach z Polską. Choć unika wielkich haseł, zamierza postawić na twardą politykę wobec Rosji, większe zaangażowanie militarne i wzmacnianie europejskich zdolności obronnych.

Choć Merz unika mówienia o wielkich projektach, to budowa europejskich – nie tylko niemieckich – zdolności obronnych oraz odstraszanie Rosji będą kluczowym testem jego przywództwa – powiedział Piotr Buras w rozmowie z Euractiv.

Źródło: Euractiv