Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski skierowało do Sejmu petycję o zmianę ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Samorządy chcą rozszerzenia katalogu inwestycji użyteczności publicznej, które umożliwiają umorzenieopłat za wycinkę drzew, o obiekty sportowe, turystyczne, rekreacyjne i krajoznawcze.
W petycji samorządy argumentują, że obecny katalog inwestycji uprawnionych do ulg nie obejmuje wielu ważnych dla lokalnych społeczności przedsięwzięć. Jako przykład podają wieże widokowe czy ścieżki pieszo-rowerowe, na które obecnie nie można uzyskać zwolnienia z opłat. "Aktualny katalog nie pozwala na przykład na ubieganie się o zwolnienie z określonych należności w przypadku np. wieży widokowej, ścieżek pieszo-rowerowych czy ścieżki treningów sportowych." - czytamy.
Samorządy podkreślają, że ich inwestycje nie mają charakteru komercyjnego i służą bezpośrednio mieszkańcom. Zwracają uwagę, że w wielu przypadkach realizacja takich projektów na terenach leśnych jest jedyną możliwą opcją, biorąc pod uwagę uwarunkowania komunikacyjne i przestrzenne. "W przypadku wielu gmin, biorąc pod uwagę rozwiązania i możliwości komunikacyjne, w tym zapewnienie komunikacji publicznej, wzniesienie inwestycji na terenie podlegającym wyłączeniu jest nie tyle jedynym rozsądnym, co jedynym możliwym w ogóle" - informują samorządy.
Zmiana przepisów ma stworzyć jedynie możliwość umorzenia opłat
Samorządy zaznaczają, że postulowana zmiana przepisów nie będzie oznaczać automatycznego umarzania należności. Decyzja o ewentualnym umorzeniu opłat nadal będzie należeć do właściwych organów, takich jak marszałek województwa w przypadku gruntów rolnych czy dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w przypadku gruntów leśnych. Podkreślono również, że postulowana zmiana przepisów nie doprowadzi do obowiązku umarzania należności, a jedynie stworzy taką możliwość.