Marsz PiS w Warszawie. "Urbana z Kiszczakiem potraktujmy kopniakiem". ZDJĘCIA
1 Przed rozpoczęciem marszu odbył się apel pamięci ofiar stanu wojennego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że dziś trzeba też pamiętać o wszystkich innych ofiarach komunizmu. Dodał, że jest to obywatelski pochód i podziękował wszystkim za pojawienie się na nim. Podkreślił, że jego uczestnicy dobrze służą ojczyźnie.
PAP / Radek Pietruszka
2 Marsz jest organizowany po raz czwarty. Uczestnicy przejdą z Placu Trzech Krzyży pod Belweder. Wyruszą spod pomnika Wincentego Witosa, gdzie prezes Jarosław Kaczyński wygłosi przemówienie, a po drodze złożą kwiaty pod monumentami: Ronalda Reagana, Stefana Grota-Roweckiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego pod Belwederem.
PAP / Radek Pietruszka
3 Poseł Joachim Brudziński przed rozpoczęciem marszu, mówił do zgromadzonych, że organizatorzy nie życzą sobie żadnych prowokacyjnych transparentów czy uczestników z zakrytymi twarzami.
PAP / Radek Pietruszka
4 Brudziński przemawiał do tłumu: Ubrana z Kiszczakiem potraktujmy kopniakiem! - wołał.
Newspix / KRZYSZTOF BURSKI
5 Dzisiaj młodzi ludzie mówią: stop śmieciom! Stop umowom śmieciowym! - krzyczał do mikrofonu Joachim Brudziński. - Dzisiaj młodzi ludzie, którzy w poszukiwaniu pracy muszą emigrować, prześmiewczo krzyczą: "chcesz roboty przyjacielu, zapisz się do PSL-u". Nie ma na to zgody! - mówił.
PAP / Radek Pietruszka
6 W idącym tłumie powiewają również flagi "Solidarności" i z logo PiS. Są też transparenty: z podobizną Lecha i Marii Kaczyńskich, z napisami "Nie ufamy mediom i dziennikarzom prorządowym" oraz "Z czyich pieniędzy płacono za pizzę przywiezioną przez BOR marszałkowi Sikorskiemu?"
Newspix / TOMASZ OZDOBA
7 Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił podczas przemówienia, że dziś trzeba też pamiętać o wszystkich innych ofiarach komunizmu. Dodał, że jest to obywatelski pochód i podziękował wszystkim za pojawienie się na nim. Podkreślił, że jego uczestnicy dobrze służą ojczyźnie.
Newspix / KRZYSZTOF BURSKI
8 Organizatorzy marszu odczytują listę ofiar stanu wojennego. Po każdym wyczytanym nazwisku tłum powtarza formułę: "Zginął za wolną Polskę"
PAP / Rafał Guz
9 Wczoraj z komitetu honorowego marszu wycofali się biskupi, którzy wcześniej przyjęli zaproszenie do niego. W przesłanym mediom komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch napisał, że hierarchami kierowała troska o zachowanie jedności wszystkich Polaków. Według Katolickiej Agencji Informacyjnej, krytyczne stanowisko wobec udziału biskupów w komitecie honorowym marszu miał zająć nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore. W komitecie honorowym marszu byli: abp Wacław Depo, bp Ignacy Dec, bp Wiesław Mering, bp Antoni Dydycz i bp Edward Frankowski.
PAP / Rafał Guz
10 PiS szacuje, że w marszu będzie uczestniczyło 30 tysięcy osób. Jego ideę wyjaśniał w radiowej Jedynce, Jarosław Kaczyński. Po pierwsze - będzie to upamiętnienie wydarzeń sprzed lat, po drugie - protest przeciwko obecnej rzeczywistości politycznej: w imię uczciwych wyborów, demokracji i wolności słowa i mediów. "To jest marsz dla Polski" - zapewnił Jarosław Kaczyński.
PAP / Rafał Guz
11
PAP / Rafał Guz
12
PAP / Radek Pietruszka
13
PAP / Radek Pietruszka
14
PAP / Radek Pietruszka
15
PAP / Rafał Guz
16
PAP / Rafał Guz
17
PAP / Rafał Guz
18
PAP / Radek Pietruszka
19
PAP / Radek Pietruszka
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję