Uroczysty pogrzeb Żołnierzy Wyklętych. Warszawa oddała hołd bohaterom [ZDJĘCIA]
7624 Podczas uroczystego pogrzebu 35 żołnierzy podziemia niepodległościowego, których szczątki udało się zidentyfikować został przeczytany list prezydenta. Z powodu udziału w sesji ONZ Andrzej Duda nie mógł wziąć osobiście udziału w uroczystości. Jego list przeczytał minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Prezydent napisał, że zbyt długo zwlekano z przywróceniem wobec żołnierzy sprawiedliwości historycznej i ludzkiej, dlatego zależało mu, by nie przekładać uroczystości. Zapewnił, że chociaż obowiązki zmusiły go do podróży do USA, to jest myślami wśród rodzin bohaterów. Prezydent Duda zapowiedział, że prace ekshumacyjne w kwaterze Ł na Powązkach powinny być kontynuowane aż do identyfikacji wszystkich ofiar stalinowskich represji, które tam pochowano. Podkreślił, że dzisiejsza uroczystość to pierwszy etap, a nie koniec poszukiwań i identyfikacji.

PAP / Rafał Guz
7625 Jak podkreślała Ewa Kopacz, dzisiejsze uroczystości to spłata długu wobec tych bohaterów. Przypomniała, że oprawcy i komunistyczne władze chciały skazać ich na zapomnienie. Nie udało się. Premier mówiła też, że ideą, która przyświecała Żołnierzom Wyklętym była obrona wolności. Nawet za cenę życia.

PAP / Rafał Guz
7626 Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzej Krzysztof Kunert zapowiedział, że ekshumacje na Powązkach będą kontynuowane. Podkreślił, że Polska spłaca dziś dług wobec swoich obrońców, którzy nie są już anonimowymi ofiarami. "Macie swoje miejsce w Panteonie-Mauzoleum, zbudowanym z jasnego kamienia" - powiedział Andrzej Krzysztof Kunert dodając, że jasny kolor symbolicznie pokazuje, iż ofiara poległych nie była daremna. Kunert dziękował też rodzinom pomordowanych za pamięć o bohaterach, kultywowaną przez kilkadziesiąt lat. Podkreślił, że na dzisiejszy dzień czekało kilkadziesiąt rodzin, liczących w sumie przeszło 300 osób. Czekaliście najpierw na odnalezienie miejsca, a potem na ekshumację i identyfikację. Nie wątpię, że jeszcze bardzo wiele polskich rodzin podobnych swoich dni doczeka - powiedział sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

PAP / Rafał Guz
7627 W Panteonie spoczęli dziś między innymi: Hieronim Dekutowski "Zapora", Bolesław Kontrym "Żmudzin", Tadeusz Pelak "Junak" i Władysław Borowiec "Żbik". Wszyscy zostali zamordowani w więzieniu mokotowskim.

PAP / Rafał Guz
7628 Przez wiele dziesięcioleci miejsce ich pochówku nie było znane, dopiero prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej badania historyczne pozwoliły na odnalezienie i identyfikację szczątków.

PAP / Rafał Guz
7629 Z bezimiennych mogił w kwaterze "Ł" na Powązkach ekshumowano około 200 szczątków blisko 200 osób, do tej pory zidentyfikowano 40. Nadal nie odnaleziono miejsca pochówku najbardziej znanych postaci polskiego oporu przeciwko komunizacji Polski: rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta Fieldorfa "Nila" i pułkownika Łukasza Cieplińskiego.

PAP / Rafał Guz
Komentarze (38)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeależ proste, jak budowa cepa POkemońskiego.
żeby taki POżyteczny idiota mógł "zabłysnąć" POchodzeniowym kretyństwem.
nie ma zdolności bilokacyjnych w odróżnieniu od swojego POprzednika.
tamten bredził, zaś jego "myśl" w tym samym czasie swobodnym lotem nad Himalayami fruwała.
Centrum Informacyjne Rządu informuje, że premier Ewa Kopacz wybiera się na... imprezę urodzinową Lecha Wałęsy. Nie byłoby w tym pewnie żadnej sensacji, gdyby nie fakt, że jednym z punktów uroczystości ma być wystąpienie jako... szefowej rządu.
Ewa Kopacz w Ożarowie Mazowieckim będzie gościć na imprezie z okazji 72. urodzin Lecha Wałęsy. Uroczystość zaplanowano z wielką pompą, bowiem w jej trakcie zaplanowano wystąpienie premier Kopacz.