Zobacz, jak wyglądała Kleopatra

| Aktualizacja:
X

Choć najbardziej kojarzymy wizerunek królowej Kleopatry z doskonałą kreacją Liz Taylor z filmu z 1961 r., to z porcelanową urodą hollywoodzkiej gwiazdy słynna egipska władczyni niewiele miała wspólnego. Naukowcy właśnie komputerowo odtworzyli jej wygląd.

Nad trójwymiarowym modelem twarzy Kleopatry VII przez rok pracowała egiptolog Sally Ann Ashton z uniwersytetu w Cambridge, próbując go odtworzyć na podstawie różnych starożytnych przedstawień, m.in. na monetach i pierścieniu sprzed 2 000 lat. Kobieta, która swoją urodą uwiodła Juliusza Cezara, miała mieć wydatne kości policzkowe i pełne usta.

Jej legendarny nos, o którym francuski filozof Błażej Pascal powiedział kiedyś, że "gdyby był krótszy, świat wyglądałby inaczej", według przedstawienia Ashton jest zgrabny i podłużny.

Na twarzy piękności znad Nilu widać też mieszane pochodzenie: macedońskie korzenie, ale i wychowanie w Egipcie. "Należy pamiętać, że jej rodzina (dynastia Ptoelemeuszy - red.) od co najmniej 300 lat żyła na dworze w Egipcie, zanim Kleopatra wstąpiła na tron" – mówi Ashton.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: dziennik.pl
  • ~ha/ha/ha
   2011-11-30 00:00
   Kleopatra - mułżynka, no-no...szkoda,że nie chińka...
  • ~SzachLechistanu
   2010-11-24 20:12
   Kolejna odsłona afrocentryzmu.
   Należy zauważyć, że Ptolemeusze (czyli dynastia Kleopatry) była silnie endogamiczna i nawet by rzec kazirodcza i chyba nawet większość związków była zawierana między Ptolemeuszami, a Ptolemeusze byli Macedończykami.
   Zresztą, po co król miałby brać za żonę lub kochankę miejscową kobietę (lub królowa miejscowego mężczyznę)?Weźmy pod uwagę też fakt, że Egipt to nie Nubia, tylko Północna Afryka...
   I ciekawe na jakiej podstawie ta wielka pani egiptolog dodała Kleopatrze włosy typu fil-fil?Też na podstawie wizerunków?Dajcie spokój.Za niedługo to Helena trojańska będzie czarna (no, w końcu Atena już jest wg. afrocentrystów).
   Jednym słowem-porażka.
  • ~lang
   2011-12-16 10:16
   Kleopatra była córką króla Egiptu, Ptolemeusza któregośtam i jednej z żon niższej rangi przecież. Czyli jakiejś egipskiej nałożnicy, czyli o ciemnym kolorycie skóry. Jeżeli w ten sposób się tam mnożyli od rozpoczęcia dynastii Ptolemeuszy, to już dawno pewnie zatracili urodę macedońską. Dlatego ten wizerunek Kleopatry wydaje mi się najbardziej prawdopodobny - przecież mieszkańcy egiptu mają bardzo ciemną karnację, a na wizualizacji też przecież nie ma typowej afrykańskiej murzynki. Jest ok. właśnie takiego rezultatu bym się spodziewała.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.