Orczym macierzyństwem zainteresowali się naukowcy z Northwest Fisheries Science Center w Seattle. Na potrzeby swoich badań, zoolodzy przestudiowali dane dotyczące orek z ostatnich 30 lat. Jak się okazało, młode wydane na świat przez starsze samice miały aż o 10 proc. większe szanse na doczekanie się pierwszych urodzin niż orki należące do młodych matek.

"Starsze mamy okazują się być mamami lepszymi, bo ich dzieci częściej przeżywają" - zauważa Eric Ward, autor badań oraz opisującej je pracy, która została opublikowana w piśmie "Frontiers in Zoology". Jak sugerują badacze, zależność może wynikać z faktu, że starsze samice są bardziej doświadczone - wiedzą, co zagraża ich maluchom i jak o nie najlepiej dbać.

Samice orek osiągają dojrzałość płciową w wieku 15 lat i mogą wydawać na świat potomstwo do 40. roku życia, kiedy zwykle przechodzą menopauzę.

Co ciekawe, podobnie jak w przypadku ludzi, niezdolne już do rodzenia potomstwa orki zwykle wiodą dalej długie życie - samice tych zwierząt dożywają nawet 90 lat. Samce dożywają jedynie pięćdziesiątki.