Polskie dzięcioły umierają z głodu

| Aktualizacja:
X

Nikt na nie nie poluje, a pomimo to śmierć grozi jednej z największych ozdób Puszczy Białowieskiej - dzięciołowi białogrzbietemu i jego trójpalczastemu krewniakowi. Dziś walczą o przeżycie z powodu wycinki lasu. Leśnicy, walcząc z kornikiem, karczują stare świerki, w których gniazdują te rzadkie ptaki - alarmuje DZIENNIK. Naukowcy twierdzą jednak, że nie chodzi o kornika - trzebienie lasu to niezły zarobek.

Dzięcioł trójpalczasty to jeden z największych ewenementów polskiej przyrody. Ma tylko trzy szpony, bardzo charakterystyczne, bo dwa z nich zwrócone są ku tyłowi, a jeden wygięty do przodu. Wypatrzenie trójpalczastego ptaka jest nie lada wyzwaniem. Największe szanse na spotkanie z nim mamy w Puszczy Białowieskiej na granicy Polski i Białorusi. Dzięcioł trójpalczasty i dzięcioł białogrzbiety występują tam, gdzie las obfituje w obumarłe, pełne korników drzewa.

Stare, spróchniałe świerki Białowieży pełnią funkcję jadłodajni dla tych sympatycznych ptaków. Dzięcioły trójpalczaste gustują w małych larwach korników, a dzięcioły białogrzbiete - w grubych, tłustych larwach grubości małego palca. By dostać się do wnętrza spróchniałego pniaka, zapamiętale kują w drewnie, używając dziobów jak młotów.

Dzięcioły białogrzbiete wykuwają swoje dziuple dość wcześnie, bo na przełomie marca i kwietnia. W kwietniu samica składa w gnieździe 3 - 4 jaja, z których po kilkunastu dniach wykluwają się młode. Pisklęta dzięcioła białogrzbietego są wyjątkowo ciche - gdy rodzice nadlatują z pokarmem, małe nie zaczynają histerycznie popiskiwać, ale cierpliwie czekają na posiłek. Młode dzięcioły opuszczają swoje dziuple już w maju – w porze gdy większość ptaków dopiero zakłada rodziny.

Wieści z Puszczy Białowieskiej są bardzo niepokojące. Jak wynika z badań doktora Wiesława Walankiewicza z Akademii Podlaskiej w Siedlcach, w ciągu ostatnich 14 lat liczba dzięciołów białogrzbietych w Puszczy Białowieskiej zmalała aż o dwie trzecie. Niewiele lepiej mają się dzięcioły trójpalczaste, które badali naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem prof. Tomasza Wesołowskiego. "Poza rezerwatem ścisłym nie mają już gdzie żyć" - alarmuje naukowiec.

Długo zastanawiano się, co się dzieje z dzięciołami. Odpowiedź jest prosta - po prostu brakuje im pożywienia. Dzięcioły obu gatunków żywią się kornikami i innymi owadami, które żyją w umierających świerkach. Takie drzewa są jednak konsekwentnie wycinane i wywożone z lasu jako potencjalne siedliska kornika drukarza.

Ten groźny owad szczególnie upodobał sobie świerki stare, liczące ponad 60 lat. Atakuje je, składając larwy w cieńszych warstwach kory. Chore drzewo próbuje bronić się przed szkodnikiem, zalewając żywicą miejsca, które wygryzł kornik. To dlatego na niektórych pniach świerków widać całe jej strugi. Z zaatakowanego przez kornika drukarza świerka najpierw odpada kora, potem igły. W końcu drzewo umiera. "Wycinanie chorych świerków nazywa się cięciami sanitarnymi" - opowiada prof. Wesołowski.

Ale przy okazji oskarża: ratowanie przed kornikami to typowy pretekst, dzięki któremu można uzyskiwać drewno z zaatakowanych świerków. To jedna z głównych pozycji w dochodzie wielu nadleśnictw. "Kornika nazywają pół żartem pół serio sponsorem" - mówi.

Leśnicy odrzucają oskarżenia. "Wycinając drzewa, ratujemy las, bo korniki atakują w postępie geometrycznym" - ripostuje Andrzej Jaworski, z-ca nadleśniczego z Białowieży. Naukowcom takie argumenty wydają się niedorzeczne, ich zdaniem korniki drukarze w puszczy były od zawsze i walka z nimi nie ma sensu. "Dla dzięciołów oraz wielu innych gatunków zwierząt wycinanie starych drzew to tak jakby zalanie puszczy betonem" - mówi prof. Wesołowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: dziennik.pl
  Powered by ContentStream
  • ~przyrodnik
   2013-03-24 13:21
   Ważniejsza kasa niż piękno lasu. Tak to ostatnio jest w naszym kraju. Nie liczy się piękno polskiej przyrody tylko pazerność na pieniądze. A co zostanie dla przyszłych pokoleń.
  • ~zaniepokojony
   2013-06-07 12:48
   W Polsce już prawie nie ma lasów jeśli porównamy to np z Niemcami.
   Leśnicy wycinają nawet zadrzewienia śródpolne z wiekowymi dębami o obwodach pow.4 m.Tak się stało np. w podwrocławskim Smolcu , 7 ha kępa leśna została zdewastowana.Gatunki chronione jak dzięcioły, sowy i wiele innych ,giną.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.