"Z każdym rokiem konserwujemy XIX-wieczny świat sądownictwa wzorowanego na sądach byłych zaborców"

| Aktualizacja:

Z każdym rokiem konserwujemy XIX-wieczny świat sądownictwa wzorowanego od strony administracyjnej na sądach byłych zaborców. Tracimy szansę na to, aby nasze sądownictwo było najnowocześniejsze, a co za tym idzie, najszybsze, najtańsze i popełniające najmniej błędów - mówi m.in. Bartosz Pilitowski.

wróć do artykułu
  • ~Brzuchatek
    (2018-01-07 12:16)
    Dobry Boże, jeden z niewielu ostatnio czytanych przeze mnie artykułów, napisanych z sensem, bez opluwania "przeciwnika" i przedstawiających, oprócz rzeczywistości, także jakiś zalążek pomysłu na przyszłość - brawo. :-)
  • ~Mik
    (2018-01-07 11:02)
    Dla triumfu zła wystarczy by dobry człowiek pozostał bezczynny. E. Burke.
  • ~sędzia
    (2018-01-07 16:06)
    Ciekawy artykuł, ale zwierający nieprawdziwe stwierdzenia. Jestem prezesem małego sądu rejonowego (12 sędziów). Czasami orzekamy w ramach jednodniowych delegacji w sądzie wyższej instancji. Nie zauważyłem, aby jakiekolwiek orzeczenie sądowe nie zostało zarejestrowane w systemie informatycznym obsługującym pracę sądu. Jeżeli sędzia tego nie zrobi, dotrzymuje informacje o braku i jest on natychmiast uzupełniany. Program, który jest na wyposażeniu sądu (w moim sądzie jest to program SAWA) daje wiele możliwości stronom postępowania. Po uzyskaniu dostępu oni mogą śledzić z domu przez internet co się dzieje w ich sprawie, chociaż jak wynika z artykułu orzekam w XIX wiecznym sądzie. Z tej możliwości często korzystają profesjonalni pełnomocnicy. Dodam, że w każdej sprawie wszystkie orzeczenia, protokoły rozpraw, a także inne zdarzenia są tam rejestrowane. Program ten nie zapobiega wyznaczaniu rozpraw na jedna godzinę, ale w takim przypadku pojawia w chwili rejestracji terminu rozprawy stosowne ostrzeżenie. Wszyscy zdają sobie sprawę, że informatyzacja w sądzie to coś oczywistego. Prawdziwym problemem jest ilość spraw i konieczność ograniczenia kognicji sądów. Od tego powinno się zacząć reformę sądów. Jeżeli chodzi o zaufanie do sądów, to pewnie w wielu przypadkach sędziowie się do tego przyczynili. Jednak głównym powodem braku zaufania jest regularna i celowa propaganda państwowa, która na podstawie kilku negatywnych zdarzeń chce przedstawić nieprawdziwy obraz wymiaru sprawiedliwości.
  • ~T
    (2018-01-07 14:13)
    Zaraz , zaraz panie ekspert! Przypominam, ze w zaborze ************ były ławy przysięgłych,które po odzyskaniu niepodległości zostały tam utrzymane.Gdyby teraz były ławy przysięgłych do zbrodni i spraw większej wagi; kompletnie bym się nie przejmował, kto nominuje sędziów,bo o winie decydowałaby ława przysięgłych. Poza tym - co najważniejsze - sprawa trwałaby góra 2 tygodnie( nie można trzymać ławników w odosobnieniu przez kilka lat- a tyle teraz trwają procesy).No i na koniec prokurator musiałby włożyć więcej wysiłku w sprawę i przedstawić mocne dowody, żeby przekonać ławę.A teraz to wysyłają zastępstwo do sądu,bo i tak wiedza, ze koledzy sędziowie wydadzą odpowiedni wyrok
  • ~Zorro
    (2018-01-07 12:58)
    Nie zgadzam się z ta niesprawiedliwą oceną. Sądy są jednak przez PiS unowocześniane, idą z duchem czasu. Przykładem mogą być popularni ostatnio "sędziowie na faks". PiS zarzucał poprzednikom że ma "sędziów na telefon" więc w ramach reformy wprowadzili pisowskich "sędziów na faks" - czy to nie jest postęp?
  • ~eva
    (2018-01-07 14:10)
    psychoterapeuta żoliborskiego paranoika SPECJALISTA OD MĘSKICH ROZPORKÓW !!!!!!!
  • ~~~Ja(bis)
    (2018-01-07 14:04)
    psychoterapeuta żoliborskiego paranoika ma kompleks małego puloka !!!!!!!!
  • ~~Ja(bis)
    (2018-01-07 10:09)
    Bim ... bom ... hehehe. Przerobić Polaka na Wolaka - czy odwrotnie?
  • ~one takie som/ te same slowa starej piosenki/
    (2018-01-07 14:42)
    nasze fundacje tez sa konserwatywbe, to znaczy wszystkie konsewy chca zachowac dla siebia, i niby sa za ale tak naprawde sa przeciw, i wiekszosc dzialaczy/ czytaj przyklad z ostatnia Pania Poslanka z po/ zongleruje , takze opinia, One takie som, jak spiewal P. Polomski
  • ~jj23
    (2018-01-07 14:34)
    Następny obłąkaniec "reformator". Jakoś w innych, CYWILIZOWANYCH krajach sądy działają od SETEK LAT i nikt normalny nie usiłuje tego "reformować"!

Może zainteresować Cię też: