Politycy opozycji nie traktują poważnie ankiety Jarosława Gowina. Był minister Sprawiedliwości na stronie internetowej PO umieścił zestaw pytań dotyczących najważniejszych, jego zdaniem, obszarów polityki. Rzecznik PiS Adam Hofman uważa, że strona jest zabawna i należy ją traktować w kategoriach internetowego żartu. Jego zdaniem w ten sposób PO stara się dostosować swój program do wyników badań. Tak nie da się funkcjonować - stwierdził Hofman. Dodał także, że w ankiecie brakuje konkretnych pytań, na przykład czy należy dbać o stan kanalizacji w Warszawie, bo takimi realnymi problemami żyją mieszkańcy.

Jarosław Gowin stosuje różne wrzutki, by potem oznajmić, że nie będzie kandydował - to natomiast opinia sekretarza generalnego SLD Krzysztofa Gawkowskiego. Polityk SLD nie wróży Jarosławowi Gowinowi spektakularnej kariery w PO. Jego zdaniem, jedynym kandydatem w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej będzie obecny szef.

Ankiecie w ogóle nie przyglądał się Ryszard Kalisz, który z góry stwierdził, że jego poglądy nie są w ogóle zbieżne z poglądami Gowina. Poseł niezależny uważa, że były minister sprawiedliwości sprawdza w ten sposób swoje poparcie wewnątrz Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem, poseł ma teraz trzy rozwiązania: pozostać w PO, gdzie przewodniczącym i tak będzie Donald Tusk, odejść z partii i stworzyć własną lub związać się z Przemysławem Wiplerem, byłym poseł PiS.

Ironicznie o ankiecie mówił nawet partyjny kolega Gowina, Andrzej Halicki. Stwierdził on, że kwestionariusz jest lepszy niż list atakujący Platformę Obywatelską. Polityk powiedział, że zgodność jego odpowiedzi z poglądami byłego ministra sprawiedliwości to prawie 70 procent. Halicki dodał, że w ankiecie zabrakło mu na przykład pytań o sprawy światopoglądowe.

Jarosław Gowin napisał list do działaczy PO dwa tygodnie temu. Teraz na stronie jakaplatforma.org znajduje się ankieta jego autorstwa. W krótkim wstępie Gowin wyraża nadzieję, że poruszone w niej zagadnienia będą przedmiotem poważnej dyskusji w trakcie nadchodzącej Konwencji Platformy Obywatelskiej.
Jarosław Gowin napisał na Twitterze, że ankietę wypełniło już 18 tysięcy osób. Na razie polityk nie zadeklarował czy będzie ubiegał się o fotel przewodniczącego PO.