Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski podczas spotkania z dziennikarzami zapowiedział, że będzie to intensywny pobyt. Zadeklarował, że ma być to też początek zaangażowania prezydenta w kampanię na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

- Prezydent Andrzej Duda podczas sesji wystąpi jako trzeci mówca bezpośrednio po Baracku Obamie i przed prezydentem Chin i prezydentem Rosji. Częścią wizyty jest wzmocnienie polskiej obecności w systemie Narodów Zjednoczonych i to wystąpienie w prestiżowym momencie sesji jest ważnym sygnałem - tłumaczył minister.

Minister dodał, że to wystąpienie będzie miało jedno fundamentalne przesłanie: pokój i prawo. - Pokój przez prawo, pokój dzięki prawu - tłumaczył Szczerski. Wedle słów polityka to ma być motyw przewodni w kampanii na rzecz polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa. Krzysztof Szczerski zaznaczył, że decyzja w tej sprawie zapadnie ostatecznie w 2017 roku. W czasie sesji ONZ prezydent spotka się również między innymi z prezydentem Ukrainy, Kazachstanu, Węgier, ale też z premierem Nowej Zelandii.

Pobyt w Nowym Jorku prezydent rozpocznie od złożenia hołdu ofiarom zamachów terrorystycznych na World Trade Center, także ofiarom polskim oraz wszystkim tym, którzy pomagali w akcji ratunkowej 11 września 2001 roku. Andrzej Duda odwiedzi strefę Ground Zero.