Minister sprawiedliwości odniósł się także do słów prof. Rzeplińskiego, który mówił, że Trybunał rozpatrzy ewentualne skargi na nowelizację ustawy o TK w 10-osobowym składzie, którego przyjęta w poniedziałek ustawa nie przewiduje. Zdaniem prezesa TK liczy dziś 18 sędziów, ale tylko 10 ma prawo orzekania, bo trzech czeka na zaprzysiężenia, a pięciu na decyzję Trybunału w sprawie uchwał Sejmu, na których podstawie ich wybrano.

Jeżeli prawo jest jakąkolwiek wartością, to znaczy, że Trybunał Konstytucyjny, który ma strzec tego prawa, musi działać na podstawie prawa - ocenił Ziobro.

Minister sprawiedliwości nawiązał także do słów prezesa TK, który mówił m.in., że sędzia konstytucyjny podlega wyłącznie konstytucji, a ta nie została zmieniona.

Pan prof. prezes Rzepliński ma prawo do różnych osobistych poglądów, nawet dość oryginalnych, natomiast przede wszystkim musi respektować prawo. A on wczoraj tutaj ogłaszał, że zostanie chyba Cezarem, jeśli nie Faraonem - stwierdził Ziobro w "Faktach po Faktach" w TVN24.

"Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa" - zacytował minister artykuł 197 Konstytucji i dodał: Czy w takim razie konstytucja jest wiążąca dla pana prezesa, czy nie jest? Jeżeli jest wiążąca, to powinien sobie przeczytać, bo zapomniał może albo nie doczytał.