Nowy klub, który przyjął nazwę Bezpartyjni Samorządowcy, ukonstytuował się w czwartek podczas sesji sejmiku województwa. W jego skład wchodzą działacze PO skupieni wokół obecnego marszałka województwa Cezarego Przybylskiego, radni związani z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, którzy do tej pory byli w koalicji z PO oraz radni Bezpartyjnych Samorządowców, którzy byli do tej pory w opozycji. Do klubu przystąpił również radny wybrany z list SLD. Łącznie w nowym klubie jest 14 radnych. Tworzą oni koalicję z PSL, który do tej pory współrządził województwem.

Konsekwencją nowego układu politycznego w sejmiku jest odwołanie wicemarszałka PO Andrzeja Kosióra. W jego miejsce został powołany Tymoteusz Myrda z Bezpartyjnych Samorządowców.

Zmiany koalicyjne w sejmiku i odejście od dotychczasowej koalicji PO, radnych związanych z Dutkiewiczem oraz PSL, wiąże się m.in. z ubiegłotygodniową decyzją zarządu PO o rozwiązaniu struktur tej partii na Dolnym Śląska.

- Nowy klub powstał ponieważ rozchwiana została sytuacja polityczna w PO, a w szczególności w PO na Dolnym Śląsku. Chcemy by nowa koalicja była stabilna i by było jedno źródło decyzji dotyczących regionu i funkcjonowania sejmiku - powiedział dziennikarzom marszałek województwa Cezary Przybylski.