MSZ postanowiło zmienić dotychczas przekazywane prezenty na takie, które lepiej promują nasz kraj. Limitowane serie płyt z polskim jazzem lub muzyką Fryderyka Chopina, filmy wybitnych polskich twórców, a także żubrówkę w specjalnej ekskluzywnej butelce - to niektóre z nowych podarunków, jakie polscy dyplomaci będą wręczać podczas oficjalnych spotkań.

Rozdawane do tej pory upominki, m.in. figurki, kalendarze i grafiki, nie podobały się szefowi naszej dyplomacji Radosławowi Sikorskiemu, który miał się zdenerwować, gdy zobaczył, co znajduje się w resortowym magazynie prezentów.

"Chcemy zastąpić archaiczne rzeczy, jakimś zestawem, który będzie miał oczywiście charakter symboliczny i drobny, ale będzie na pewno estetyczny" - mówi dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Alicja Rakowska.

>>>Idzie Polak do ambasady, a tam... Czesi

Prace nad przygotowaniem zestawów podarunkowych trwają w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ. Prezenty są dobierane w zależności od szczebla spotkania. Radosław Sikorski ma specjalne zestawy, które wręcza podczas rozmów z wysokimi przedstawicielami państw.

Szef MSZ zdecydował, że nie będzie wręczał grafik, czy bibelotów. Obdaruje za to m.in. książkami uznanych międzynarodowych autorów o historii Polski, czy filmami wybitnych twórców, np. "Katyniem" Andrzeja Wajdy. "Oczywiście to jest wszystko bardzo symboliczne, ale chodzi o to, żeby zachować poziom" - zaznacza Rakowska.

Wśród publikacji będzie można znaleźć "The Polish Way" Adama Zamoyskiego lub "Poland: A History" tego samego autora. Sikorski zdecydował również, że będzie rozdawał płyty z polskim jazzem, a także, od czasu do czasu, wódkę żubrówkę.

W nowych zestawach podarunkowych znajdziemy np. specjalne pięciopłytowe wydanie płyt z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu naszych rodzimych sław: Janusza Olejniczaka, Krystiana Zimmermana i Rafała Blechacza. Wydawnictwa będą przygotowanie na specjalne zamówienie MSZ.

Prezenty wręczane są przez ministra, jego zastępców, dyrektorów w MSZ, ambasadorów i innych niższych rangą dyplomatów podczas spotkań z przedstawicielami innych krajów.