Ekspert do spraw bezpieczeństwa Łukasz Kister uważa, że zamach skierowany jest przeciw światowi zachodniemu. Jego zdaniem, ta akcja ma przestraszyć obywateli. Jest też dopełnieniem tego co się wydarzyło we Francji.

Kister jest zdania, że terroryści islamscy po raz kolejny pokazali, że mogą zaatakować wszędzie. Atakując hotel, w którym przebywali obywatele wielu krajów, terroryści liczą, że akcja ta odbije się dużym echem w świecie.

Z kolei afrykanista, doktor Błażej Popławski uważa, że atak w Bamako jest uderzeniem we władze Mali i próbą destabilizacji kraju oraz we Francję, byłego kolonizatora. Doktor Popławski jest zdania, że terroryści, którzy zaatakowali hotel w Bamako, próbują wpisać się w działania fundamentalistów islamskich i koncepcję wojny ze światem zachodu.

Ekspert podkreśla, że w Afryce bardzo często dochodzi do ataków terrorystycznych, ale europejskie media informują o takich wydarzeniach tylko w przypadkach, kiedy zagrożeni są Europejczycy. Zarazem doktor Popławski wyjaśnia, że w Afryce islamscy terroryści są coraz silniejsi ponieważ do ubogich społeczeństw bardzo łatwo trafiają idee fundamentalistów.