Państwowa Komisja Wyborcza testuje serwery informatycznego systemu wyborczego, tak, by w najbliższą niedzielę, gdy pójdziemy do urn. wszystko zadziałało jak należy. Testy prowadzone pod pełnym, rzeczywistym obciążeniem mają wyeliminować ewentualne usterki. Jednak - jak podkreśla Krzysztof Lorentz z Państwowej Komisji Wyborczej, gość Polskiego Radia 24, działanie systemu nie będzie miało wpływu na wynik wyborczy.

Testy muszą być przeprowadzone po to, żeby wszystkie usterki oprogramowania wyeliminować przed rozpoczęciem głosowania - mówi Krzysztof Lorentz. Jednak działanie systemu nie ma znaczenia jeśli chodzi o ustalenie wyników wyborczy - dodaje. Jak podkreśla gość Polskiego Radia 24, wynik wyborów ustalają ludzie, nie komputery. To komisje obwodowe liczą ile na kogo oddano głosów. Informatyka wyborcza służy tylko usprawnieniu i przyspieszeniu pracy" - dodaje.

W najbliższych wyborach samorządowych będziemy wybierać rady gmin, powiatów, sejmiki województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wybory odbędą się w ponad 2,5 tysiąca gmin i ponad 300 powiatach. Łącznie wybierzemy kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli władz lokalnych. Lokale wyborcze czynne będą w najbliższą niedzielę od 7 do 21. Jutro o północy zaczyna się cisza wyborcza. 

ZOBACZ TAKŻE: Jak głosować? Oto najnowsza INSTRUKCJA PKW>>>