Andrzej Feliks Kuroń to szef Sapiens-Polska - pisze tygodnik. Pismo przypomina, że konsorcjum, do którego należy Sapiens, zrzesza również firmę Emblaze Group. Jednym z dyrektorów tego ostatniego podmiotu ma być były szef Mosadu Nahum Admoni.

"Gazeta Polska" zapytała Andrzeja Kuronia o jego kontakty z Sapiens International. Brat legendy podziemia przyznał, że łączyły go interesy z tą firmą. Jakie? Andrzej Kuroń jest szefem firmy System 2000 Przedsiębiorstwo Rozwoju i Innowacji, będącej "wyłącznym dystrybutorem produktów Sapiens International". Chodzi o dystrybucję systemów komputerowych dla firm i instytucji.

Reklama

>>> Izraelski żołnierz kupił polskie stocznie?

Tygodnik pisze, że Rami Doron, członek zarządu Sapiens, przez sześć lat był ekspertem od elektroniki w armii Izraela. Sagi Schliesser - kolejna postać z kierownictw firmy - przez wiele lat stał na czele Computer Training School w żydowskich siłach obronnych. Z kolei obecny prezes Sapiens International - Roni Al-Dor - służył w izraelskich służbach powietrznych. "Z Ronim widziałem się w zeszłym roku w wakacje" - przyznał "Gazecie Polskiej" Andrzej Kuroń.

Pismo nie zarzuca Kuroniowi działalności na rzecz służb obcego kraju, ale wylicza kontrakty, które brat opozycjonisty zrealizował jako przedstawiciel Sapiens w Polsce. Systemy tej firmy były wdrażane w Narodowym Banku Polskim, PKO BP, Kancelarii Sejmu oraz Kasie Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych (KRUS).

O spółce Sapiens zrobiło się głośno, gdy “Gazeta Polska" próbowała dowiedzieć się, kto kupił polskie stocznie w Gdyni I Szczecinie (rząd na razie nie ujawnia tych informacji). Dziennikarze napisali, że nabywcą majątku jest United International Trust (UIT) - spółka z Antyli Holenderskich. “Gazeta Polska" twierdziła, że Sapiens współpracuje z UIT od 20 lat. UIT ma być m.in. członkiem zarządu Sapiens International, a Gregory Elias z UIT ma ponoć prawo reprezentować udziałowców Sapiens.