Nowotwory są główną przyczyną śmierci przed 65. rokiem życia - to nasz ponury znak rozpoznawczy wśród krajów Europy. "W Szwecji długość życia jest dłuższa o 12 lat niż w Polsce. W Skandynawii przed 60. rokiem życia umiera zaledwie 3 proc. ludzi, w Polsce tego wieku nie dożywa prawie co trzecia osoba" - twierdzi prof. Witold Zatoński, autor raportu.

U kobiet rak najczęściej atakuje piersi, płuca i szyjkę macicy. Rośnie zwłaszcza liczba zachorowań na raka płuc. Już w siedmiu województwach ten właśnie nowotwór jest pierwszą przyczyną śmiertelności spowodowanej rakiem. Nadal niekorzystnie wypadamy na tle Europy w walce z rakiem szyjki macicy. Tym bardziej że w Europie aż 80 procent pacjentek przeżywa z nim 5 i więcej lat. Natomiast umieralność z powodów raka żołądka u kobiet wykazuje systematyczny spadek.

U mężczyzn, u których w drugiej połowie XX wieku najszybciej rosło zagrożenie nowotworem płuc, w ostatnich dwóch dekadach ten wzrost został zahamowany i odwrócony - dzięki coraz mniejszej popularności palenia papierosów. Nadal jednak rak płuc odpowiada za największą zachorowalność, wyprzedzając raka jelita i raka prostaty.