"Departament Spraw Europejskich resortu spraw zagranicznych libijskiej Przejściowej Rady Narodowej powiadomił Ministerstwo Spraw Zagranicznych, że podniesie przedstawicielstwo Libii w Polsce do rangi ambasady" - czytamy w komunikacie rzecznika MSZ Marcina Bosackiego.

Resort przytacza notę PRN z 27 października: "Mając na uwadze historyczne stosunki pomiędzy Libią i Polską oraz stanowisko Polski popierające Libię od początku rewolucji 17 lutego, jak też wczesne uznanie Przejściowej Rady Narodowej jako reprezentanta narodu libijskiego, w celu wsparcia tych stosunków i ich rozwoju podjęto decyzję o podniesieniu poziomu rangi reprezentacji dyplomatycznej w Rzeczypospolitej Polskiej z Biura Współpracy Ekonomicznej do poziomu Ambasady oraz ustanowieniu wspólnej libijsko-polskiej komisji kierowanej przez ministrów spraw zagranicznych obydwu krajów".

MSZ podkreśla, że decyzja ta oznacza realizację postulatów zgłoszonych przez min. i Radosława Sikorskiego w trakcie jego wizyty w Libii 24 października oraz złożonych wówczas deklaracji przewodniczącego PRN Mustafy Abd al-Jalila. "Natychmiastowy tryb, w jakim została podjęta, jest bez precedensu. To kolejny krok, po wizytach ministra Sikorskiego w Libii w maju i październiku br., który potwierdza szczególnie bliski charakter stosunków Polski i nowej Libii" - czytamy w komunikacie.