"Minister Sikorski podjął decyzję o ich zwolnieniu w trybie natychmiastowym" - powiedział w piątek PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Zostaną wydaleni z pracy w służbie zagranicznej w trybie dyscyplinarnym.

Reklama

Przyłapana na próbie przemytu dwójka była zatrudniona w ambasadzie naszego kraju w Moskwie na niskich stanowiskach. Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych, są to recepcjonistka i intendent (pracownik działu gospodarczego).

Zatrzymani przez Straż Graniczną w Terespolu jeszcze w piątek byli przesłuchiwani. Wartość przemycanych przez nich papierosów szacowana jest na około 50 tys. zł.

Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki powiedział PAP, że będą im postawione zarzuty za przestępstwo karno-skarbowe. Grozi im kara finansowa. Straż Graniczna skieruje sprawę do sądu.

Pracownicy ambasady posługiwali się paszportami służbowymi; towar starali się przemycić samochodem z oznaczeniem korpus dyplomatyczny. "Prawdopodobnie liczyli na to, że nie będziemy ich sprawdzać" - ocenił Sienicki.

MSZ zatrudnia w Polsce i ponad 150 innych krajach około 5 tysięcy osób. "Ministerstwo reagowało i zawsze będzie reagować równie stanowczo na takie incydenty" - podkreślił Bosacki.