Kupimy okręty podwodne od Niemców? Paryż protestuje

X

Polska Marynarka Wojenna idzie na dno. Jeżeli w ciągu 4 lat nie zainwestujemy w odbudowę floty co najmniej 10 miliardów złotych, to grozi jej zapaść. Dlatego MON rusza na zakupy. Na początek do Niemiec. Ale nie podoba się to w Paryżu.

Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło już wstępną decyzję w sprawie zakupu sprzętu dla Marynarki Wojennej. Choć szczegóły nie są jeszcze znane, to - według nieoficjalnych informacji - prawdopodobnie okręty podwodne zostaną zakupione w Niemczech. Według francuskiego "La Tribune", odbędzie się to z pominięciem procedury przetargowej, co budzi sprzeciw innego oferenta, czyli Francji. Decyzja w tej sprawie musi wynikać z dwóch rzeczy: po pierwsze z prawa, po drugie z pewnej decyzji politycznej – mówi Agencji Informacyjnej Newseria gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, rektor Akademii Obrony Narodowej.

Według ekspertów, Marynarka Wojenna potrzebuje natychmiastowych inwestycji, liczonych w miliardach złotych. Z analiz Instytutu Jagiellońskiego wynika, że jeżeli w ciągu 4 lat nie zainwestujemy w odbudowę floty co najmniej 10 miliardów złotych, to grozi jej zapaść. Zgodnie z rządowymi planami do 2030 roku flota ma otrzymać dziewięć nowych okrętów, w tym trzy podwodne.

MON twierdzi, że wkrótce zostanie podjęta ostateczna decyzja dotycząca zakupu okrętów podwodnych.

Decyzja wstępna jest. Natomiast wciąż jeszcze dziś trudno jednoznacznie powiedzieć, które konkretnie okręty podwodne będą pozyskane – twierdzi rektor Akademii Obrony Narodowej.

Dziennikarz francuskiej "La Tribune" twierdzi, że Warszawa już porozumiała się w tej kwestii z Berlinem, a cały proces ma odbyć się bez ogłoszenia przetargu.

Władze polskie podobno zamierzają zdecydować się na szybkie przeprowadzenie dwustronnych rozmów z Niemcami zakończonych zakupem dwóch okrętów podwodnych typu 214, które zbudowane zostaną przez niemiecką stocznię HDW. Dodajmy, że procedura taka byłaby niezgodna z nowymi europejskimi uregulowaniami prawnymi ograniczającymi możliwość dwustronnych negocjacji pomiędzy członkami UE dotyczących zakupów uzbrojenia - pisze autor tekstu, Michel Cabirol.

Jak podkreśla, takie działanie budzi sprzeciw Paryża, który czuje się dyskryminowany w rozmowach handlowych.

Przedstawiciel polskiej armii przyznaje, że pewne - choć wciąż nieostateczne - decyzje w sprawie zakupu nowego sprzętu zostały już podjęte.

Jest pewna decyzja, dotycząca okrętów podwodnych, natomiast z całą pewnością, nie będzie to za miesiąc, ani za dwa miesiące, bo zakupy związane z pozyskiwaniem sprzętu, wyposażenia, broni, to za każdym razem są zakupy realizowane przez wiele lat – mówi gen. Bogusław Pacek.

Według nieoficjalnych informacji, do jakich dotarła Newseria, oferta francuska umożliwia np. stronie polskiej wynegocjowanie w pakiecie dodatkowego uzbrojenia okrętów podwodnych, będącego uzupełnieniem tarczy obronnej promowanej przez prezydenta.

Francuzi zapewniają również transfer technologii. Paryż zadeklarował, że zakupiony sprzęt będzie instalowany w naszym kraju. To oznaczałoby nowe zamówienia dla Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, a tym samym nowe miejsca pracy, nawet dla tysiąca osób. Takich zapisów ma brakować w ofercie niemieckiej.

W oficjalnych wypowiedziach przedstawiciele rządu i wojska zapewniają, że zależy im na zdobywaniu ofert, które mogłyby wspomóc polski przemysł zbrojeniowy.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy wojsko kupi tylko technologię, czy kupi już gotowy sprzęt. Na podstawie tego, co do tej pory się działo i co z całą pewnością nastąpi w przyszłości, występuje i jedno i drugie – wyjaśnia gen. Bogusław Pacek. Chciałoby się kupować technologie, ale też coś, co będzie produkowane w Polsce. My nazywamy to polonizacją zakupów i oznacza to dążenie Ministerstwa Obrony Narodowej do takiej sytuacji, żeby, szczególnie te duże programy, związane były z produkcją, być może z montażem, ale w każdym razie z udziałem Polski w pozyskiwaniu sprzętu wojskowego. Taki jest nasz interes – podkreśla.

Według dziennikarza "La Tribune" francuski przemysł zbrojeniowy ma około 2020 roku otrzymać na otarcie łez zlecenie na dostawę pełnomorskich okrętów patrolowych.

Udostępnij na Facebooku
  Powered by ContentStream
  • ~AK
   2012-10-19 10:52
   Czytając Wasze wypociny z jednej strony mrozi krew, a z drugiej budzi zdumienie.
   Jak kraj w 3/4 wypełniony takimi debilami może istnieć w samym środku Europy.
  • ~wodnik fajnopolak
   2012-10-19 11:04
   mamy jeszcze zakupic pontony rakietowe,materace patrolowe,płetwy dla desantu,i
   latawce bombardujące.No a sztab nowe typy palmy.
  • ~stary telewidz
   2012-10-19 11:05
   Francuzi już nam "pomogli" w 1939!
  • ~hipopotam
   2012-10-19 10:52
   Polnische Kriegsmarine U-boot "Adler". Nawet nieźle brzmi - bojowo :)
  • ~takijeden
   2012-10-19 10:41
   Barany a gdzie wnioski z historii, nie złom nam pomoże się utrzymać na powierzchni lecz wiedza w Narodzie dlatego brać przykład ze Słoweńców, taki mały naród a obronił się przed Habsburgami a ilu ich teraz pracuje w Unii no tylko czy potrafimy nauczyć Matki Polki aby wiedziały kiedy przestać kwoktać?
  • ~obserwator
   2012-10-19 10:22
   Bardzo dobry przykład z Grecją, otóż \Niemcy tak nas uzbroją jak Greków a przy okazji tak jak tamtych wpędżą w spiralę zadłużenia i całkowitego i absolutnego uzależnienia co więcejte skonstruowane przez nich zabawki dla naszych wojskowych w przypadku konfliktu programowo nie beą mogły być użyte przeciwko swemu wytwórcy.
   Nimiecki strateg Klauzewitz mawiał, że "tylko idiota uważa, że jego przeciwnik nie myśli" - cóż w Polsce niestety myslenie jest za trudne a do tego przy obowiązującym wśród nauki haśle "Bóg, Honorarium i Ojczyzna" to tylko mocno pogorszy nasze położenie Panie Prezydencie.
  • ~andrzejto
   2012-10-19 10:25
   Konrad Wallenrod - W grę wchodzi nie tylko kadra ale i znajomość technolgii. Z tym u nas gorzej
   Sopot- wszystko zależy jakie okręty. Pomyliły Ci się małe okręty z boomerami klasy Los Angeles. Na te rzeczywiście Bałtyk jest za mały.
  • ~sed
   2012-10-19 11:14
   Von Tusk ! I WSZYSTKO JASNE !!!
  • ~OMEN
   2012-10-19 11:21
   Taa..."to oznaczałoby nowe zamówienia dla Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni..." . I tu jest pies PO-grzebany ! Chodzi o to, by do końca zniszczyć wszelki przemysł stoczniowy w PO-lsce!
  • ~1kosmos2
   2012-10-19 11:32
   Sprawny, tak ale jak do tej pory to 10 miliardów w błoto w każdym zakupie jaki MON realizowała , najpierw wygnać ustawiaczy przetargów , wywalić cwaniaczków i ludzi bez tematu na temat którzy nić nie wiedzą , o wojsku no i tych co mają plecy u kolesi kolesi , NIE REALNE .
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.