Kuriozalna obrona swastyki. Białostocki prokurator obiektem drwin

| Aktualizacja:
X

Białostocki prokurator, który odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie malowania swastyk na murach, stał się obiektem drwin w internecie. A także obiektem krytyki ze strony Prokuratora Generalnego.

8,5 tysiąca osób i wciąż przybywa - taką już rzeszę internautów zgromadziła na Facebooku strona "Pokaż Prokuratorowi (turecki) Znak Pokoju!". Turecki znak pokoju, czyli - jak można wywnioskować z załączonego do profilu zdjęcia - wyciągnięty w górę środkowy palec dłoni. Gest uznawany w kulturze zachodnioeuropejskiej za wulgarny i obelżywy.

Prokurator Dawid Roszkowski odmówił wszczęcia postępowania w sprawie namalowanych swastyk. Uznał, że to hinduski znak szczęścia! My pokazujemy mu znak pokoju! - napisał założyciel facebookowego profilu.

Panu prokuratorowi można poradzić, żeby sobie na czole wytatuował swastykę. Będzie szczęśliwym człowiekiem - oburzał się w publicysta Tomasz Sekielski w porannym programie w radiu TOK FM.

Skąd ta krytyka? Poszło o uzasadnienie, jakie do jednego z zawiadomień o namalowanej na murze w Białymstoku swastyce wystosował prokurator z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

W tym miejscu należy sięgnąć do znaczenia symbolu swastyki. Nazwa swastyka pochodzi z sanskrytu i oznacza przynoszący szczęście. Obecnie w krajach Europy i obu Ameryk symbol ten kojarzony jest prawie wyłącznie z Adolfem Hitlerem i nazizmem, natomiast w Azji jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności - tłumaczył prokurator Dawid Roszkowski. - Przenosząc powyższe rozważania na kanwę przedmiotowej sprawy, nie sposób dostrzec w zamalowanym znaku przedstawiającym swastykę propagowania faszystowskiego ustroju państwa - napisał w uzasadnieniu o odmowie wszczęcia śledztwa.

Tymi argumentami białostocki śledczy ściągnął na swoją głowę gromy. Prokurator generalny Andrzej Seremet oświadczył w "Gazecie Wyborczej", że uzasadnienie jest skandaliczne, a dochodzenie w sprawie swastyki będzie wznowione.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku po zamieszaniu, jakie wywołała tłumaczeniem dotyczącym "hinduskiego symbolu szczęścia", szybko wycofała się z kontrowersyjnej opinii.

Przedstawiona w uzasadnieniu rozstrzygnięcia teza, że symbol swastyki niekoniecznie musi być kojarzony z ustrojem faszystowskim, jest w polskich realiach historycznych i społecznych zdecydowanie nieprawdziwa - wyjaśnia w komunikacie prokurator okręgowy Tadeusz Marek z Białegostoku. - Umieszczanie publicznie takich symboli niewątpliwie powinno być traktowane jako propagowanie faszystowskiego ustroju państwa - dodaje białostocki śledczy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: dziennik.pl
  Powered by ContentStream
  • ~lis
   2013-06-25 16:33
   przeciez byl u ruskich prorokow a NKWSD to to samo co gestaPO
  • ~PO-aferały
   2013-06-25 16:19
   Sekielski - ty jesteś taki szczęśliwy,to walnij sobie od razu obok - Sierp i młot (z ciebie)!
  • ~lewy czerwcowy
   2013-06-25 16:40
   A co z symbolami komunizmu ?
  • ~stary nason
   2013-06-25 16:45
   Dla cyngli z GW-na od zarania ludzkości symbolem szczęścia jest gwiazda 6-ramiennna, a nie żadna swastyka, która ludy prymtywne malowały na ścianach jaskiń. Ale ani swaatyka, ani 6-ramienna gwiazda nie ma szans w starciu z 5-ramienna gwiazdą, GWIAZDĄ która jaśnieje na firmamencie WIELKIEGO ARCHITEKTA, a którą Trocki przyniósł Leninowi prosto z LOŻY.
  • ~dziadek
   2013-06-25 17:20
   Dawid Roszkowski - zapamiętam Dawidka jako szczególnie "dowcipnego" prokuratorka. Prokuratorek bo ma tylko móżdżek - gdyby posiadał mózg mógłby być prokuratorem.

   Kto taką kreaturę przepuścił na egzaminie prokuratorskim ?

   Wyp_ier_dolić z zawodu prokuratora.

   Jak taki "dowcipny", to niech go przyjmą do grona do_radców prawnych.
  • ~juzio
   2013-06-25 16:58
   Roszkowski czas wytrzezwiec jestesmy w Polsce a tutaj swastyka to taki sam znak pokoju jak sierp i mlot
  • ~Dumny Polak
   2013-06-25 16:16
   To ja pokazuje Tuskowi i jego nieudacznikom z PO "Turecki znak pokoju"!
   i wal się do tego i sierpem,popraw młotem!
  • ~tyle na temat
   2013-06-25 16:04
   Sierp i młot też zakazany i co?NIC!!!
  • ~a prokurator był nagrzany
   2013-06-25 15:32
   Swastyka symbolem szczęścia i pomyślności,
   pewnie też tuskowej miłości !!!
  • ~oz
   2013-06-25 15:23
   ręce opadają za tuskaszenki wszystko jest możliwe wszystko prawdopodobne
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.