Kuriozalna obrona swastyki. Białostocki prokurator obiektem drwin

2013-06-25 15:15 | Aktualizacja: 15:17
Swastyki na cmentarzu żydowskim w Strasburgu

Swastyki na cmentarzu żydowskim w Strasburgu (Fot. CHRISTIAN LUTZ / AP)

Białostocki prokurator, który odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie malowania swastyk na murach, stał się obiektem drwin w internecie. A także obiektem krytyki ze strony Prokuratora Generalnego.

reklama


8,5 tysiąca osób i wciąż przybywa - taką już rzeszę internautów zgromadziła na Facebooku strona "Pokaż Prokuratorowi (turecki) Znak Pokoju!". Turecki znak pokoju, czyli - jak można wywnioskować z załączonego do profilu zdjęcia - wyciągnięty w górę środkowy palec dłoni. Gest uznawany w kulturze zachodnioeuropejskiej za wulgarny i obelżywy.

Prokurator Dawid Roszkowski odmówił wszczęcia postępowania w sprawie namalowanych swastyk. Uznał, że to hinduski znak szczęścia! My pokazujemy mu znak pokoju! - napisał założyciel facebookowego profilu.

Panu prokuratorowi można poradzić, żeby sobie na czole wytatuował swastykę. Będzie szczęśliwym człowiekiem - oburzał się w publicysta Tomasz Sekielski w porannym programie w radiu TOK FM.

Skąd ta krytyka? Poszło o uzasadnienie, jakie do jednego z zawiadomień o namalowanej na murze w Białymstoku swastyce wystosował prokurator z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

W tym miejscu należy sięgnąć do znaczenia symbolu swastyki. Nazwa swastyka pochodzi z sanskrytu i oznacza przynoszący szczęście. Obecnie w krajach Europy i obu Ameryk symbol ten kojarzony jest prawie wyłącznie z Adolfem Hitlerem i nazizmem, natomiast w Azji jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności - tłumaczył prokurator Dawid Roszkowski. - Przenosząc powyższe rozważania na kanwę przedmiotowej sprawy, nie sposób dostrzec w zamalowanym znaku przedstawiającym swastykę propagowania faszystowskiego ustroju państwa - napisał w uzasadnieniu o odmowie wszczęcia śledztwa.

Tymi argumentami białostocki śledczy ściągnął na swoją głowę gromy. Prokurator generalny Andrzej Seremet oświadczył w "Gazecie Wyborczej", że uzasadnienie jest skandaliczne, a dochodzenie w sprawie swastyki będzie wznowione.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku po zamieszaniu, jakie wywołała tłumaczeniem dotyczącym "hinduskiego symbolu szczęścia", szybko wycofała się z kontrowersyjnej opinii.

Przedstawiona w uzasadnieniu rozstrzygnięcia teza, że symbol swastyki niekoniecznie musi być kojarzony z ustrojem faszystowskim, jest w polskich realiach historycznych i społecznych zdecydowanie nieprawdziwa - wyjaśnia w komunikacie prokurator okręgowy Tadeusz Marek z Białegostoku. - Umieszczanie publicznie takich symboli niewątpliwie powinno być traktowane jako propagowanie faszystowskiego ustroju państwa - dodaje białostocki śledczy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
Źródło: dziennik.pl
Wypowiedzi: 28
 • ~Srulek2013-07-04 19:27

  Dla palestyńczyków to sześcioramienna gwiazda jest symbolem faszyzmu a nie swastyka

 • ~marchewka2013-07-04 18:31

  Swastyka - w III RP mozliwa tylko filosemicka interpretacja, niepoprawnie myslących eliminowaść za pomocą represji pookrągłowego państwa prawa

 • ~jacek2013-06-29 14:07

  Mam na dupie swastykę. Sama tam wyrosła, czy to przejaw nazistowskiej medycyny prenatalnej?

 • ~HATKO2013-06-27 17:52

  Odwrócona swastyka to znak Słońca u Słowian a ta Hitlera przyniosła Niemcom pecha.

 • ~KUNOICHI2013-06-26 00:00

  Prokurator generalny Andrzej Seremet oświadczył w "Gazecie Wyborczej", że uzasadnienie jest skandaliczne, a dochodzenie w sprawie swastyki będzie wznowione.
  Panie Prokuratorze Generalny - Wasza Madrosc. Uprzejmie donosze ze nalezy wszczac natychmiastowe sledztwo w sprawie Faszyzmu w Japonii . Otoz na mapach Japonii w wielu miejscach znajduja sie swastyki . Nalezy to niezwlocznie wyjasnic i mysle ze MSZ natychmiast wysle pana aby zbadac ta zbrodnie !!!

 • ~gt52013-06-25 21:42

  warto poprosić Pana Prokuratora, żeby jeszcze wyjaśnił, co ludy indoeuropejskie wyrażały przez towarzyszące swastyce słowa "Jude raus"

 • ~Temida2013-06-25 19:10

  Swastyka to wszak nieoficjalny w dzisiejszej Polsce ( jeszcze na razie ) symbol narodowych faszystów , weszpolactwa i prezesowych bojówek Jarekjugend . Jak widać - w białostockiej prokuraturze nadal pokutują "nazistowsko - kaczystowsko - poziobrowe" śmieci , których do tej pory nowy gospodarz zapomniał powymiatać . Dlatego czas najwyższy na dezynfekcję i utylizację tamtejszych kaczych odchodów .

 • ~Zgredek2013-06-25 18:36

  Jakie znowu kuriozum. Tak działa nasza prokuratura, jeszcze w komunie tak zaczęła.
  Przecież w tej Solidarności, była garstka uczciwych ludzi. I ich najszybciej dorwano i spacyfikowano. Pijaków i cwaniaków zostawiono. Zostawali TW, pewnie nie wszyscy. Takich odmów wszczęcia postępowań jest multum. Wykroczeniami, to jaśnie panowie prokuratorzy, od dawno się zajmować nie chcą. Ale kasę z budżetu to biorą. Kradzież belki z płotu, to też nie jest wykroczenie. A sprawca kradzieży robi durnia z z sędziego i nawet grzywny mu się nie daje. Kasacja w sprawie też nie przeszła. Bo to sprawa cywilna - tako orzekają sądy karne rejonowe i okręgowe w kraju.

 • ~krzyzzak2013-06-25 18:34

  a co z krzyzem to tez znak morderstw patrz krzyzacy krzyz to nic dobrego to mordercy

 • ~wie lebny2013-06-25 18:32

  bardzo słuszne to hinduski znak szczęśćia i w czym problem katole szukaja problem


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV