Marek Dochnal, który był aresztowany i skazany za skorumpowanie posła SLD Andrzeja Pęczaka i który dalej staje przed sądem oskarżony o przestępstwa podatkowe, wraca do robienia interesów w Polsce. Jak pisze tygodnik "Wprost" firma International Venture Partners, którą kieruje biznesmen, a której wiceszefem jest były poseł AWS Tomasz Karwowski, wygrywa rządowe przetargi na rzecz Chińczyków z Pinggao Group.

Na razie udało im się zwyciężyć w dwóch przetargach o łącznej sumie prawie 420 milionów złotych. Zdaniem rozmówcy "Wprost", firma Dochnala zarabia na prowizji od przetargu. Zamawiał projekt dla Chińczyków potrzebny do oferty, szukał podwykonawców do realizacji kontraktów - tłumaczy informator tygodnika.

Polskie Sieci Energetyczne, które wybrały ofertę Pinggao przyznają, że w koncernie nikt nie wiedział, że Karwowski, którego wyznaczyli Chińczycy do utrzymywania kontaktów pracuje dla Dochnala. Okazuje się też, że mimo wygranej oferty na budowie wiele się nie dzieje, a powinno tam pracować przynajmniej 20 inżynierów. Przedstawiciele PSE zapewniają jednak, że kontrolują działalność Chińczyków, by sprawa nie skończyła się jak z COVEC, który wycofał się z budowy A2.