Czytaj relacje na żywo w Dziennik.pl>>>

Główne uroczystości związane z upamiętnieniem katastrofy smoleńskiej odbędą się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Początek o godz. 8.25 przed pomnikiem ofiar katastrofy samolotu. W uroczystości wezmą udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Uroczystości rozpoczną się odczytaniem nazwisk ofiar katastrofy. Ok. godz. 8.32 biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek poprowadził modlitwę, po czym nastąpi złożenie wieńców i zapalenie zniczy. Wieniec złoży m.in. Kancelaria Prezydenta RP. O godz. 8.41, w godzinę katastrofy, trębacz odegrał utwór "Cisza". Po zakończeniu oficjalnej ceremonii przewidziana jest część prywatna część uroczystości dla rodzin nad grobami bliskich.

O godz. 10.30 w kaplicy Pałacu Prezydenckiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji śp. Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pracowników Kancelarii Prezydenta RP i innych ofiar katastrofy smoleńskiej. W Eucharystii pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycz weźmie udział Prezydent RP Bronisław Komorowski z Małżonką oraz rodziny ofiar związanych z Kancelarią Prezydenta, w tym także prezydenckiego kapelana śp. ks. Romana Indrzejczyka.

Społeczna Uroczystość Uczczenia Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej odbędzie się w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jej organizatorem jest Karolina Kaczorowska, wdowa po śp. ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, którzy zginął w katastrofie.

Program uroczystości obejmie uroczystą Mszę św. o godz. 15.00, której przewodniczył będzie metropolita białostocki abp Edward Ozorowski (Ryszard Kaczorowski urodził się w Białymstoku). Po Eucharystii nastąpi złożenie kwiatów przy kryptach ofiar katastrofy spoczywających w Panteonie.

Prawo i Sprawiedliwość z prezesem PiS i b. premierem Jarosławem Kaczyńskim na czele rozpocznie obchody 4. rocznicy katastrofy smoleńskiej udziałem w Mszy św. w intencji ofiar katastrofy. Eucharystia rozpocznie się o godz. 8.00 w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 parlamentarzyści PiS wezmą udział w Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim. W godz. 10.00-16.00 (z przerwą na modlitwę Anioł Pański o godz. 12.00) na specjalnie usytuowanych telebimach będzie tam wyświetlany blok filmowy m.in. z przemówieniami śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

O godz. 16.00 i 17.15 w tym samym miejscu nastąpi pokaz filmów dokumentalnych o śp. prezydencie oraz katastrofie smoleńskiej. W międzyczasie, o godz. 16.50 z przemówieniem do zebranych przed Pałacem Prezydenckim wystąpi Jarosław Kaczyński. O godz. 19.00 uczestnicy obchodów organizowanych przez PiS zgromadzą się w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na wieczornej Mszy św. w intencji ofiar katastrofy. Po Eucharystii nastąpi Marsz Pamięci w kierunku Pałacu Prezydenckiego, gdzie prawdopodobnie ponownie przemówi Jarosław Kaczyński.

Modlitwy podczas Mszy św. o godz. 18.00 "za tych, którzy zginęli oraz ich najbliższych" w czwartą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem odbędą się także w klasztorze ojców dominikanów na warszawskim Służewie. Eucharystii przewodniczyć będzie o. Zbigniew Pajda, a w koncelebrze uczestniczyć będzie wielu ojców dominikanów.

Na Jasnej Górze w czwartą rocznicę katastrofy smoleńskiej zanoszone będą szczególne modlitwy za tych, którzy zginęli. Na program tegorocznych obchodów rocznicowych złożą się m.in. droga krzyżowa na wałach jasnogórskich o godz. 17.00 i o 18.30 Msza św. w intencji poległych pod Smoleńskiem i ich rodzin. Po Eucharystii zaplanowany jest apel poległych przy Epitafium Smoleńskim oraz zapalenie zniczy i złożenie kwiatów.

Epitafium Smoleńskie dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy powstało na Jasnej Górze w 2012 r. Znajduje się niemal na wprost wejścia do kaplicy Matki Bożej. Tablica upamiętnia nie tylko katastrofę lotniczą z 2010 r., ale i mord katyński sprzed ponad 70. lat. Epitafium ma 4 i pół metra wysokości i prawie 2 metry szerokości. Płaskorzeźba obrazuje las smoleński i katyński połączone 96 świecami, nad którymi roztacza swój płaszcz Matka Boża Jasnogórska.

Każdego roku w rocznicę katastrofy smoleńskiej na Jasną Górę przybywają rodziny ofiar. Zawsze modli się tu Ewa Kochanowska, żona rzecznika Praw Obywatelskich, którego pogrzeb w 2010 r. odbył się w Sanktuarium.

Msza św. w intencji śp. pary prezydenckiej zostanie odprawiona także w bazylice w Licheniu. O godz. 8.41, w czasie modlitwy, na znak czci zmarłym, zabrzmi Maryja Bogurodzica, największy dzwon w Polsce.

Po Eucharystii wierni w ciszy udadzą się pod obelisk ofiar smoleńskiej katastrofy znajdujący się w Licheniu na ul. Klasztornej. Tam jesienią 2011 r. zostało posadzonych 96 dębów symbolizujących ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

W Gdańsku zaplanowano Marsz Milczenia w intencji ofiar katastrofy, który przejdzie z kościoła św. Brygidy do Bazyliki Mariackiej i zakończy się przy pomniku ofiar. Marsz poprzedzi Msza św. w kościele św. Brygidy o godz. 18.30. Uczestników pochodu organizatorzy - Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego - zachęcają do kupna (w kościele) kwiatów od wolontariuszy Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni. Zebrane w ten sposób środki zostaną w całości przeznaczone na funkcjonowanie Bursztynowej Przystani - Domu Hospicyjnego dla dzieci w Gdyni.

Maciej Łopiński, prezes Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego podkreśla, że Marsz ma "charakter obywatelski, ponadpolityczny. Pragniemy zgromadzić wszystkich tych ludzi, którym bliska jest pamięć osób, które poniosły śmierć w wyniku katastrofy w Smoleńsku, a także czują się odpowiedzialne za losy naszego kraju. Planowany przemarsz odbędzie się w milczeniu, chcemy nieść ze sobą flagi narodowe i tylko jeden transparent z hasłem 'Idźmy drogą Prawdy! - wyjaśnił w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Organizatorem radomskich obchodów jest tamtejszy Urząd Miejski. 10 kwietnia o godz. 8.41 na cmentarzu komunalnym na Firleju na grobowcu kpt. Artura Ziętka rodzina, przedstawiciele władz miasta i służb mundurowych złożą kwiaty i zapalą znicze.