Pomysł "piłkarskich katechez" zrodził się na majowym spotkaniu duszpasterzy sportowców z całej Polski. "Będziemy pokazywać pozytywne strony sportu, zwracać uwagę na uczciwą rywalizację, szacunek dla przeciwnika i kulturalne kibicowanie" - tłumaczy założenia programu bp Marian Florczyk, delegat episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców.

Biskup podkreśla, że bardzo istotnym elementem takich lekcji religii ma być kształtowanie tolerancji wobec innych narodów, bowiem w czasie mistrzostw będziemy gościć w Polsce wielu obcokrajowców. "Polacy są bardzo gościnnym narodem, ale trzeba się przygotować na przyjęcie osób z różnych krajów" - tłumaczy bp Florczyk. Sportowe warsztaty duchowe obejmą praktycznie całą polską młodzież, bowiem na lekcje religii uczęszcza ponad 90 proc. młodych Polaków.

"To kapitalny pomysł" - ocenia ks. Adam Zelga, proboszcz na warszawskim Ursynowie, który prowadzi klub piłkarski dla 50 dzieci i młodzieży. Zwraca uwagę, że dzięki takiemu programowi będzie okazja do pokazania istoty sportu czy wkładu Kościoła w tworzenie idei olimpijskiej.

O inicjatywach Kościoła entuzjastycznie wypowiada się także minister sportu Mirosław Drzewiecki. "Bardzo się cieszę, że Kościół włączył się w Euro 2012 poprzez specjalne katechezy, praca wychowawcza księży będzie na pewno bardzo ważnym elementem przygotowań" - podkreśla. Minister zapewnia, że rządowy komitet organizacyjny jest otwarty na inicjatywy płynące ze strony duchownych. Od przyszłego roku partnerem Drzewieckiego w takich rozmowach będzie powołany na konferencji episkopatu Polski specjalny kościelny komitet ds. Euro 2012. Pomysłów mu nie zabraknie."Już teraz wiadomo, że w czasie finałów zorganizujemy specjalne msze dla kibiców z zagranicy w ich narodowych językach, musimy jednak poczekać na skład piłkarskich grup" - zapowiada bp Florczyk.

W planach są także m.in. budowa sieci przystadionowych kaplic polowych czy spotkania i debaty na temat wiary.

Jak na razie polscy duszpasterze dokładnie przeanalizowali bogatą ofertę Kościołów w Austrii i Szwajcarii na rozpoczynające się za kilka dni Euro 2008. Chcą skorzystać z tych doświadczeń. Współpracują też z duchownymi z Ukrainy, których przedstawiciel był gościem ich majowego spotkania.