Stacje telewizyjne właśnie dopinają kontrakty z gwiazdami, które mają im napędzić sylwestrową widownię. Zabawę przed telewizorem z Edytą Górniak, bliźniakami z Golec uOrkiestry i przebojami szwedzkiej supergrupy Abba zaserwuje swoim widzom Polsat, który w tym roku zdecydował się przenieść imprezę z Krakowa do stolicy. "Warszawa od dawna się o to starała" - mówi Marcin Perzyna, dyrektor ds. projektów specjalnych Polsatu. Władze Krakowa nie zamierzają jednak rezygnować z zabawy na rynku, która w ubiegłych latach cieszyła się ogromną popularnością. Miasto planuje zorganizować koncert, którego najpewniej jednak nie obejrzą telewidzowie żadnej telewizji ogólnopolskiej

"Dwójka" tradycyjnie zorganizuje koncert we Wrocławiu, TVN zaś zamiast plenerowej imprezy pokaże komedie z Austinem Powersem w roli głównej. Powód - zorganizowany pod Pałacem Kultury zeszłoroczny sylwester w TVN nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Według danych AGB Nielsen Media Research oglądało go zaledwie 1,3 mln widzów, czyli dwa razy mniej niż imprezy Polsatu czy TVP 2. Sama stacja zmianę decyzji tłumaczy nową strategią. "Postanowiliśmy wyróżnić się na tle konkurencji. Sylwestrowe imprezy organizują już nie tylko ogólnopolskie stacje, ale nawet niszowe kanały" - mówi rzecznik TVN Karol Smoląg.

"Lepiej kusić łzawymi komediami, bo efekt będzie niemal ten sam, a wysiłek znacznie mniejszy" - zgadza się Maciej Mrozowski, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. "Sylwester pod chmurką to ogromne przedsięwzięcie, które nie zawsze przynosi wymierne korzyści" - dodaje.

p

BARBARA SOWA: W tym roku zrezygnowaliście z organizowania sylwestra w Krakowie i przenosicie się do Warszawy. Dlaczego? Poprzednie imprezy nie wypaliły?
MARCIN PERZYNA*: Ależ skąd. Krakowskie widowiska były jak najbardziej udane. Ale jesteśmy telewizją ogólnopolską, a Warszawa od dawna starała się o współpracę z nami. Nie możemy odmawiać miastu, w którym żyjemy.

Tylko dlaczego w tym roku jedną z gwiazd ma być znany z przeboju "Jesteś szalona" zespół disco polo? Polsat wraca do korzeni?
Występ zespołu Boys nie jest jeszcze przesądzony. Ale obserwując rynek, można zauważyć sentymentalny powrót do tego gatunku. Ten trend opisywały opiniotwórcze gazety. Disco polo było pewnym zjawiskiem w historii muzyki rozrywkowej. I dziś wielu młodych ludzi traktuje ten gatunek w taki sposób, jak ich rodzice podchodzą do muzyki z lat 70. To będzie jeden z akcentów. Jednym z najważniejszych motywów tegorocznego sylwestra będzie muzyka zespołu Abba.

TVN z organizacji imprezy w tym roku zrezygnował. Jakie korzyści ma z takiego widowiska Polsat.
Oprócz biznesowej strony, bo poprzednie widowiska były opłacalne, stacja, organizując takie widowisko, zyskuje wizerunkowo. Zwłaszcza jeśli impreza się uda, to będzie prestiżowe zwycięstwo.

*Marcin Perzyna, dyrektor ds. projektów specjalnych i impresariatu telewizji Polsat