"My, członkowie Międzynarodowej Grupy Koordynacyjnej ds. Pomocy Ofiarom Lotu PS752, którzy reprezentujemy Kanadę, Szwecję, Ukrainę i Wielką Brytanię, podkreślamy, że nie osiągnięto porozumienia między Iranem a Grupą Koordynacyjną w sprawie zorganizowania arbitrażu zgodnie z art. 14. Konwencji o zwalczaniu bezprawnych czynów skierowanych przeciwko bezpieczeństwu lotnictwa cywilnego" - oświadczyła grupa we wspólnym oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Reklama

"W związku z tym Grupa Koordynacyjna zamierza kontynuować wspólne wysiłki w celu zapewnienia, że Iran zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za bezprawne zestrzelenie samolotu PS752 linii Ukraine International Airlines poprzez jak najszybsze skierowanie sporu do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości" - napisano w komunikacie.

Zginęło 176 osób

8 stycznia 2020 r. samolot pasażerski Boeing 737-800 linii UIA Airlines z Teheranu do Kijowa został zestrzelony w pobliżu międzynarodowego lotniska Imama Chomeiniego w Teheranie natychmiast po starcie. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Trzy dni później władze Iranu przyznały, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie "błędu ludzkiego". Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię. Odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu wziął na siebie Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.