Zakazy wprowadzania zwierząt do parków miejskich

W wielu miejskich parkach i zieleńcach ciągle można natknąć się na tabliczkę z zakazem wprowadzania na ich teren psa. Samorządy tłumaczą, że zapisy zakazujące czworonogom wstępu do niektórych parków wprowadzono do ich regulaminów zazwyczaj ze względu na zabytkowy charakter danego miejsca albo dla ochrony specyficznych i wrażliwych nasadzeń. Warto przypomnieć, że regulaminy korzystania z takich miejsc są aktami prawa miejscowego wydanymi przez organy gminy.

Czy regulaminy parków miejskich są zgodne z prawem?

Reklama

Parki miejskie, podobnie jak drogi publiczne czy obiekty sportowe są miejscami użyteczności publicznej, a zatem wprowadzenie takich zakazów ogranicza swobodę poruszania się, a co za tym idzie jest niezgodne z prawem.

Reklama
Reklama

Choć od wielu lat gminy stosowały takie zabiegi i uchwalały regulaminy parków miejskich, w których znajdowały się zapisy o zakazie wprowadzania do tych miejsc zwierząt, okazuje się, że uchwały takie są niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Regulaminy zawierające takie zakazy były bowiem wielokrotnie zaskarżane nie tylko przez właścicieli czworonogów, ale także przez samego Rzecznika Praw Obywatelskich. Wojewódzkie sądy administracyjne, a za nimi Naczelny Sąd Administracyjny zgodnie uznawały, że uchwały zawierające takie zakazy są sprzeczne z art. 52 Konstytucji RP. W związku z tym wszelkie zapisy uchwał rady gminy o zakazie wprowadzania psów do parków miejskich są nieważnepowiedział dla dziennika.pl adwokat Piotr Ostafi.

"Straż miejska nie ma prawa nałożyć mandatu na opiekuna psa przebywającego w parku" / Shutterstock

Jeśli rada gminy wprowadza do regulaminu parku miejskiego zapisy zakazujące wprowadzania na jego teren zwierząt to przekracza swoje uprawnienia. Tabliczki zakazujące wprowadzania psów w miejscach użyteczności publicznej nie są więc zgodne z prawem i można je potraktować jedynie jako grzeczną prośbę.

Czy straż miejska może nałożyć mandat za przebywanie z psem w parku?

Może jednak zdarzyć się sytuacja, w której straż miejska nałoży na opiekuna czworonoga mandat za samo przebywanie z psem na terenie parku, w którego regulaminie taki zakaz został zawarty.

Straż miejska nie ma prawa nałożyć mandatuna opiekuna psa przebywającego w parku, ale oczywiście zdarzają się nadal sytuacje, w których takie mandaty są nakładane. W takim przypadku należy odwołać się od mandatu albo go nie przyjąć. Sprawa trafi wówczas do sądu, gdzie będziemy mieli szansę dowieść swoich racji – wyjaśnia adw. Piotr Ostafi.

Zachowanie psa w parku a kwestia odpowiedzialności

Nie bez znaczenia jest jednak samo zachowanie psa w parku.

Regulaminy zakazujące wprowadzania psów do parków miejskich naruszają prawa obywatelskie. Z naszym pupilem można wejść do parku, jednak należy pamiętać, że to na opiekunie spoczywa pełna odpowiedzialność za zachowanie zwierzęcia. Jeśli pies na terenie parku coś zniszczy, kogoś ugryzie czy nawet się załatwi to jego opiekun za to odpowiada. Powinien psa dopilnować, posprzątać po nim, a przede wszystkim zapewnić, aby obecność czworonoga w parku była jak najmniej uciążliwa i nie doprowadziła do popełnienia wykroczenia czy przestępstwa na szkodę innych – przypomina mec. Ostafi.