Pawlak i Kargul - ilu z nich trafi do Sejmu?

Jak Pawlak, to i Kargul. Albo odwrotnie: Kargul i Pawlak. Dla pewnego pokolenia (niejednego) Polaków taki związek jest oczywisty. To efekt znakomitej trzyczęściowej komedii "Sami swoi" sprzed kilku dekad, których bohaterami byli członkowie rodzin Pawlaków i Karguli, a zwłaszcza głowy tych rodzin, czyli Kazimierz Pawlak i Władysław Kargul.

Reklama

Pawlak to jedno z najpopularniejszych polskich nazwisk. Na niedawno ogłoszonych listach wyborczych znalazło się 10 panów o tym nazwisku (nie licząc czterech Pawlaczek). Po dwóch reprezentuje Trzecią Drogę (Marcin i Robert), Konfederację (Mateusz i Andrzej) oraz komitety wyborcze Polska Jest Jedna (Paweł oraz Paweł) i Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców (Zbysław i Sławomir). Po jednym wystawiły Koalicja Obywatelska (Patryk) i Bezpartyjni Samorządowcy (Michał). Żadnego Pawlaka nie ma na listach PiS i Lewicy.

A co z Kargulami? Ich reprezentacja jest skromniutka. Zaledwie jeden Kargul (Andrzej) startujący z list KO.

Obecnie w Sejmie nie zasiada żaden poseł o nazwisku Pawlak czy Kargul.

Reklama

Waldemar Pawlak - najbardziej znany Pawlak

Do niedawna najpopularniejszym Pawlakiem w polskiej polityce był Waldemar Pawlak, wieloletni prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, dwukrotny premier, a także minister gospodarki w latach 2007-2012 (jednocześnie wicepremier). Był też posłem w kadencjach I-VII.

Od jakiegoś czasu jest na uboczu polityki. W 2015 i 2019 r. bezskutecznie ubiegał się o mandat senatora. Dwukrotnie też startował w wyborach prezydenckich - w 1995 i 2010 r.