Bezpośrednio przed mszą świętą kardynał Jaworski odsłonił i poświęcił obraz błogosławionego Jana Pawła II. Po mszy świętej wierni wyruszyli na dziękczynne Dróżki Matki Bożej, zabierając ze sobą wizerunek wyniesionego na ołtarze papieża. Już przed uroczystością kustosz sanktuarium Damian Muskus mówił o nim: "W ten sposób Ojciec Święty, po raz pierwszy jako błogosławiony, wyjdzie na swoje umiłowane dróżki, na których Bogu polecał trudne sprawy swojej posługi pasterskiej, najpierw w Kościele krakowskim, później powszechnym".
Kalwaryjskie uroczystości zainaugurowało w sobotę nocne czuwanie w bazylice i na Dróżkach Kalwaryjskich. W kościele Wieczernika wieczorem odprawiona została msza święta, po której do bazyliki wyruszyła procesja. Uroczystości zakończy w niedzielę późnym wieczorem modlitwa różańcowa i Apel Maryjny.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jeden z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami - w XVII wieku - była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.
Kalwaryjskie sanktuarium było szczególnym miejscem w życiu Karola Wojtyły. To ono ukształtowało religijną osobowość i pobożność maryjną Jana Pawła II. "Tam na modlitwie, na dróżkach, szukałem natchnień w mojej służbie Kościołowi w Krakowie i w Polsce, tam podejmowałem wiele ważnych decyzji duszpasterskich. Tam właśnie, wśród wierzącego i modlącego się ludu, uczyłem się wiary, która jest mi przewodniczką także na Stolicy Piotrowej. Pragnę dziękować Bogu za ten dar za wstawiennictwem Matki Bożej Kalwaryjskiej" - mówił 16 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II na lotnisku w Balicach po przylocie do Polski. Jan Paweł II odwiedził sanktuarium dwukrotnie: 7 czerwca 1979 roku oraz 19 sierpnia 2002 roku. 14 sierpnia 1991 roku papież przejeżdżał przez miasto, położone u stóp sanktuarium.