Karol Szymanowski: Wielki polski kompozytor
Karol Szymanowski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich i światowych XX wieku. Urodził się dokładnie 141 lat temu, 3 października 1882 roku w Tymoszówce. Należał do grupy kompozytorów związanych z Młodą Polską i był także wybitnym pianistą, pedagogiem i pisarzem. Jego najbardziej znają operą jest "Król Roger” z librettem kompozytora i Jarosława Iwaszkiewicza, która miała swoją prapremierę w 1926 r. w Warszawie. Według badaczy jest ona wielkim odkryciem współczesności i niedocenioną operą.
Spuścizna muzyczna Szymanowskiego
Badacze dzielą twórczość kompozytora na trzy okresy.Pierwszy, neoromantyczno-modernistyczny, który miał swoje źródła w muzyce Richarda Straussa. Drugi okres – orientalny, który był inspirowany był podróżą Szymanowskiego do Włoch i północnej Afryki, a pod względem muzycznym nawiązywał do muzyki francuskiej – Debussy’ego i Ravela. Trzeci okres twórczości czerpie z polskiego folkloru, szczególnie z muzyki Podhala. Muzyka Szymanowskiego jest niezwykle różnorodna, a jednocześnie posiada swój własny, bardzo wyrazisty styl. Tworzył zarówno kameralne miniatury na fortepian, mazurki, pieśni na głos z fortepianem, utwory na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu, jak i kompozycje wykorzystujące potencjał ogromnej orkiestry w dziełach symfonicznych, operowych i oratoryjnych.
Szymanowski kochał Orient, starożytność i Zakopane
Inspiracja kulturami orientalnymi i antycznymi oraz zachwyt nad ukraińskim i polskim folklorem wybrzmiewa w całej twórczości Karola Szymanowskiego. Zachwyt nad rodzimą ludowością to przede wszystkim miłość do Podhala. Pod koniec życia Szymanowski na stałe zamieszkał w wynajmowanej zakopiańskiej willi "Atma”, w której dziś znajduje się muzeum poświęcone temu wybitnemu kompozytorowi.
Współczesny odbiór: światowy renesans Szymanowskiego
W 1994 r. ukazała się płyta EMI z nagraniem trzech utworów Karola Szymanowskiego: "Litanii do Marii Panny”, "Stabat Mater” oraz "III Symfonii” i odkryto twórczość polskiego kompozytora na nowo. Światowej sławy brytyjski dyrygent sir Simon Rattle, zapytany o muzykę Szymanowskiego stwierdził:– Świat dopiero teraz jest gotowy na jej przyjęcie. Religijne utwory Szymanowskiego, odpowiadają coraz wyraźniejszej dziś potrzebie duchowości. Ta muzyka jest ponadto wspaniale różnobarwna i niezwykle emocjonalna. Anglicy nie byli w stanie przyjąć tak bardzo intensywnej i bezpośredniej emocjonalności, musieli do niej dojrzeć. Teraz jesteśmy na nią gotowi. Zawsze zdumiewało mnie, dlaczego skrzypkowie na świecie nie grają przynajmniej jednego koncertu Szymanowskiego, dlaczego pianiści nie grają "Symfonii koncertującej”. Te utwory mogły już dawno wzbogacić światowy repertuar. Twórczość kompozytora obfituje w wiele oryginalnych utworów, a cała muzyka, jaką tworzył odznacza się niepowtarzalnym urokiem i pomimo upływu lat jest niezwykle atrakcyjna dla współczesnych melomanów.
Google Doodle: Specjalne logo wyszukiwarki
Google Doodle to specjalna i tymczasowa wersja logo wyszukiwarki Google, która zastępuje logo standardowe, ale w którym można odnaleźć ślady oryginalnego znaku tej wyszukiwarki. Doodle to także animacje i interaktywne gry, quizy oraz inne zabawy edukacyjne angażujące użytkowników. Google Doodle pojawiają się z okazji, np. świąt, wydarzeń historycznych czy rocznic. Wspominają wybitne postacie oraz ważne osiągnięcia w nauce, sztuce i sporcie. Ich celem jest upamiętnianie istotnych momentów w historii i kulturze, a także zapewnianie rozrywki i nauki użytkownikom na całym świecie. Pomysł narodził się w 1988 r., zaś debiut GoogleDoodle w polskiej wersji wyszukiwarki miał miejsce w 2007 r. i pojawiał się z okazji tłustego czwartku.
Bibliografia: Karol Szymanowski, portal Culture.pl [dostęp: 3 października 2023 r.].