Rosja odtajniła raport marszałka Żukowa z 1945 o Warszawie. "Miasto jest martwe"

W Moskwie przedstawiono w czwartek raport radzieckiego marszałka Gieorgija Żukowa ze stycznia 1945 roku, w którym informuje on m.in. o zniszczeniach w Warszawie, dokonanych przez wojska hitlerowskie. Według rosyjskich mediów jest to pierwsza publikacja raportu.

wróć do artykułu
 • ~kakov prykass
  (2019-02-15 19:55)
  Dobrze ze niemcy rozpoczeli wojne i zajeli duzo panstw bo dzieki temu mogli i rozpoczeli wojne z rosja i obaj dyktatorzy sie wykrwawili a alianci zachodni dzieki temu mieli juz duzo do powiedzenia. Bo gdyby francja i niemcy sie wykrwawili na linii maginota to rosja by zajela cala europe. Stalin zamierzal zaatakowac europe w 1943
 • ~kwr
  (2019-01-19 00:59)
  Hm. Niemcy ostatecznie rozwiązali polski problem stąd, jeśli chodzi o reparacje, to nie znajduą żadnych podstaw... Na pocieszenie, "Czują się moralnie odpowiedzialni"
 • ~żart
  (2019-01-18 14:11)
  Adolfy mają szczęście ze wyzwoliły je armie zachodnie. Po przejściu wschodnich, państwo niemieckie (Rzesza) by nie istniała, jak Polska po zaborach (ok.120 lat). Liczą się spokojni ludzie, nie politycy (oszołomy).Wojny prowadzą do tragedii (prowadzą do rozwoju "umysłu"). Lepiej oglądać na deskach teatru,filmu niż w rzeczywistości na swoim organizmie.
 • ~Dariusz
  (2019-01-18 13:36)
  A kiedy zakoncza sie kompleksy oraz fobia strachu z obecnej Rosji?! Tak olbrzymia i chora propaganda antyrosyjska nie jest chyba w zadnym kraju na swiecie... to juz nie jest normalne... a ze swiatowego mordecy i organizatora konfliktow w calym swiecie - USA robimy u siebie bohatera... fuj! Kto ma ztego wszystkiego korzysci? Zwyczajni Polacy? Watpie!
 • ~Historyk1
  (2019-01-18 13:14)
  Giełda Wall Street sie blokowała , nie było innej metody jak wojna, aby ruszyć z zyskami . Sfinansowali Adolfa , mimo , ze chciał najpierw na Anglię pokonać ( tak mówiła logika ) to przekonali go do ataku na Moskwę , a potem Lend Lease Moskwie ( Moskwa płaciła złotem ) i była kasa. A po wojnie - brak europejskich konkurentów , a żeby chcieli Europejczycy konsumować to im coś kasy jako Plan Marshalla dosypali . (Zresztą jak pięknie Roosevelt "zaprosił " Japonię do wojny - nakładając embargo na ropę, a potem puszczając grupę Nagumo pod Pearl Harbor ) .
 • ~Nickiewicz
  (2019-01-18 11:20)
  W tlumaczeniu na nasze - w Warszawie nie ma nic do ukradzenia, sprobujemy gdzie indzej. I jakos nie pisza o tym jak z Pragi patrzyli jak niemcy systematycznie niszcza stolice i czekali az zostanie calkiem zrujnowana. Dopiero potem ja "wyzwolili".
 • ~GB
  (2019-01-18 09:06)
  Polecam wszystkim zainteresowanym II wojną światową i sposobem jej prowadzenia przez Polski Rząd w Londynie oraz dowództwo AK w Warszawie, książkę "Obłęd 44". Daje do myślenia.
 • ~Gościu
  (2019-01-18 07:23)
  Niestety taka prawda ale to 1 Armia WP i żołnierze radzieccy wyzwolili Warszawe. AK mimo tyłu członków i rozmachu nic nie zrobiła. Jedyne co to wywołała bezsensowne powstanie warszawskie, które dobilo do reszty Warszawę i mieszkańców. Niestety dzisiaj politycy piszą swoją historię, zmieniając fakty.
 • ~Misio...,,,,,.,,.,,.,,,,..,,,....
  (2019-01-17 22:56)
  Jednocześnie Żukow informuje Stalina, że w "Łodzi, Tomaszowie, Radomiu, Bydgoszczy i wielu innych miastach" całkowicie zachowały się działające tam zakłady przemysłowe. Potem wywozili te zakłady w głąb ZSRR wraz z dobrami kultury, Jak odbili jakieś dobra kultury zrabowane przez Niemców, to uważali ,że jest dobro poniemieckie i nie zwracali prawowitym właścicielom. Prawdopodobnie mają spore zasoby zrabowanej sztuki w swoich tajnych archiwach .
 • ~Pamiętający
  (2019-01-17 19:47)
  A ja pamiętam jak w 2007 roku "historyk"? z IPNu w publicznej TV wmawiał oglądającym że Warszawę w czasie wojny zniszczyła Armia Czerwona.
 • ~byłem Polakiem
  (2019-01-17 19:28)
  I co te prawicowe antykomunistyczne gałgany pokazują? W Polsce socjalistycznej od zawsze pokazywali dokumenty filmowe i fotografie zamordowanego miasta. Wszyscy po pięćdziesiątce doskonale znaja prawdę historyczną, którą tacy ludzie jak postsolidaruchy, kaczyści i inna prawicowa zaraza wymazywała z historii Polski. Jak IPN, ich twór do deptania Polaków przez Polaków.
 • ~Jeszcze Polska nie zginęła...
  (2019-01-17 19:18)
  17 stycznia, dzień wyzwolenia Warszawy. Dzien radości wszystkich zwykłych Polaków, których Niemcy przestali zabijać. Głodne dzieci dostały jeść, głodne dzieci sieroty odziano i nakarmiono. Ludiz nie interesowała polityka. Nie było nienawiści do żołnierzy I Armii i żołnierzy AC.
 • ~ziutek
  (2019-01-17 18:29)
  O co chodzi??? Byla II WS ? Byla! Rozpetana przez Niemcow ? Jak najbardziej!!! Zamiast powstac z kolan znow wystepujecie sie w roli ofiary !!! Dziwny i smutny ten kraj ..... Nie dziwie sie, ze dzisiejsze pokolenie ( a wbijano im historie w lepetyny ceglami) ZWIEWA. Do wroga rowniez!
 • ~czytałem "Wspomnienia i refleksje "
  (2019-01-17 16:58)
  Co w tym złego dostrzegli prawdziwi zwycięzcy ,gdyż jak rozumiem teraz bierzemy się za odbudowę stolicy . A może wybudujmy ją od nowa i zapomnijmy o dzielnicy Żolibórz ,może nie odrodzi się nazzi .
 • ~head
  (2019-01-17 16:57)
  A to dopiero nowość. Było co utajniać.
 • ~jarek
  (2019-01-17 16:56)
  A kiedy raport o zdobyciu Gdańska przez sowietów?

Może zainteresować Cię też:

 • Marian Banaś NIK

  Wojna ABW i CBA o Banasia? "Ma ogromną wiedzę i może ją wykorzystać przeciwko PiS"

 • Kazimierz Michał Ujazdowski

  Ujazdowski miał propozycję przejścia na stronę PiS w Senacie? "Kaczyński wie, że jestem nieprzekupny"

 • Policja

  Media: Policja zatrzymała ojca posła-elekta. Miał 1,5 promila alkoholu

Zobacz więcej