Firma oferowała m.in. krótkie spódniczki z nadrukiem ruin dawnej łaźni w Auschwitz I, w której Niemcy przeprowadzali selekcje więźniów, a niezdolnych do pracy kierowali na śmierć, poduszki z widokiem rampy kolejowej w Auschwitz II-Bikenau, gdzie przeprowadzano selekcje Żydów, a także torby z fotografią ogrodzenia obozowego i blokiem więźniarskim.

Reklama

- Otrzymaliśmy informacje od internautów, że tego typu sprzedaż jest prowadzona. Po jej przejrzeniu widać, że treści są niewłaściwe; godzą w pamięć o Auschwitz – powiedział w rozmowie z PAP Bartosz Bartyzel.

Muzeum na Twitterze jeszcze we wtorek zwróciło się bezpośrednio do firmy. "Czy naprawdę myślicie, że sprzedaż takich produktów jak poduszki, mini-spódniczki lub torby z wizerunkami Auschwitz - miejsca ogromnej ludzkiej tragedii, w której zamordowano ponad 1,1 mln ludzi - jest do przyjęcia? Jest to raczej niepokojące i lekceważące" – brzmi wpis twitterowy.

Bartosz Bartyzel powiedział w środę PAP, że Muzeum zawsze w takich sprawach najpierw używa Twittera. - To najszybsze narzędzie. Zwracamy uwagę na niestosowność treści. Z reguły taki apel spotyka się ogromnym wsparciem internautów, a firmy szybko reagują tłumacząc, że zdjęcia trafiły na odzież "z automatu". To, co jest ważne, to fakt, że takie treści są usuwane. Tym razem firma również już je usunęła – powiedział rzecznik.

Reklama

Jak dodał, dotąd spotkał się z kilkoma podobnymi przypadkami na przestrzeni ostatnich lat. - To najczęściej firmy, które stosują "automaty". Mają zdjęcia w bazie i nanoszą je na produkty. O ile jednak umieszczenie zdjęć plaży czy lasu jest normalne, o tyle w przypadku Miejsca Pamięci już nie - wyjaśnił.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.