Fundatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Prezes fundacji Agnieszka Wasilewska podkreśliła edukacyjną rolę powołanego "Ministerstwa Bohaterów" ("Ministry of Heroes") i atrakcyjną formę przekazu. Ministerstwo ma swój profil w mediach społecznościowych - m.in. na Facebooku i na YouTube.

Reklama

- Projekt realizowany w przestrzeni wirtualnej ma na celu uporządkowanie dziedzictwa historycznego, przekazywanego przez naszych bohaterów na ręce młodszych spadkobierców Biało-Czerwonej. Jest tym samym częścią działań wpisujących się w politykę historyczną rządu – wyjaśniła, cytowana w przesłanym PAP komunikacie, Wasilewska.

Akcja ruszyła w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ministerstwo od tego dnia przybliża sylwetki bohaterów tamtych lat - zarówno znanych na całym świecie, jak i tych, o których słyszeli tylko ich najbliżsi. Wszystkie publikowane informacje będą dostępne w języku angielskim, co ułatwi ich rozpowszechnianie za granicą.

Kilkadziesiąt osób uznanych za ambasadorów Ministerstwa Bohaterów otrzyma specjalne pakiety ministerialne m.in. z imiennym dokumentem powołującym do służby, książeczką wojskową oraz przedwojenną mapę II Rzeczpospolitej z zaznaczą granicą stref wpływów zgodną z paktem Ribbentrop-Mołotow. Organizatorzy zapewniają, że wszystkie elementy pakietu przygotowywane są z zachowaniem najdrobniejszych detali historycznych.

Reklama

Pomysłodawcą Ministerstwa Bohaterów jest Paweł Szopa (RED IS BAD). Jego zdaniem na każdym kroku należy przywoływać heroizm Polaków - i żołnierzy, i cywilów. "Nas nikt nie musiał upominać, jak mamy się zachować w sytuacji zagrożenia życia i utraty wolności, my po prostu tę odwagę mamy w genach. I stajemy w walce o naszą wolność, ale i wolność innych, jak wypisano na polskich sztandarach. Zagłębiając się w pełne tragizmu losy rodzin z tamtego czasu, można odkryć, że w prawie każdej z nich znajdziemy przykłady bohaterskiej postawy" - wyjaśnił Szopa.

- Naszym zadaniem jest pokazać światu heroizm nie tylko Polaków, ale i innych narodów. Heroizm tych, którzy z własnej woli, w momencie zmierzchu ludzkości i upadku człowieczeństwa, przeciwstawili się totalitaryzmowi – podkreślił Szopa.

Reklama