Najbardziej zniszczone miasta II wojny światowej. ZDJĘCIA
1 13 i 14 lutego 1945 roku, gdy Drezno wydawało się tyle bezpieczne, co pozbawione wartości strategicznej, nad miasto nadleciały brytyjskie i amerykańskie samoloty. Dywanowe naloty, w czasie których użyto bomb zapalających, wywołały burzę ogniową i zniszczyły obszar o powierzchni niemal 40 kilometrów kwadratowych. Nazistowska propaganda mówiła o 200 tysiącach zabitych, jednak prowadzone po wojnie badania przyniosły liczbę 25 tysięcy ofiar. Zniszczenie Drezna opisał w swej książce "Rzeźnia numer 5" Kurt Vonnegut.
AP
2 6 sierpnia 1945 roku wcześnie rano na Hiroszimę spadła bomba atomowa - był to pierwszy przypadek użycia tego rodzaju broni w czasie konfliktu zbrojnego. Wybuch bomby nazwanej "Little boy" zabił co najmniej 30 procent populacji miasta, niszcząc przy tym niemal wszystkie budynki w mieście. Trzy dni później kolejna bomba spadła na Nagasaki - tu zginęła połowa mieszkańców, a miasto zostało zniszczone w promieniu ponad półtora kilometra od miejsca wybuchu.
AP
3 Po trwającej od sierpnia 1942 roku do lutego 1943 roku bitwie uznano początkowo, że zniszczenia są tak potężne, że nie ma sensu odbudowywać miasta i lepiej będzie postawić je od nowa w innym miejscu. Przeważył jednak rozkaz Stalina. O ile przed wojną było to trzecie w ZSRR miasto pod względem ludności (850 tysięcy mieszkańców), o tyle po wojnie w gruzowiskach doliczono się ledwie półtora tysiąca ludzi.
AP
4 W maju 1940 roku naloty dywanowe na Rotterdam spowodowały zniszczenie obszaru o powierzchni ponad dwóch kilometrów kwadratowych. Bomby spadły przede wszystkim na centrum miasta. Bombardowanie doprowadziło do kapitulacji Holandii.
AP
5 W wielokrotnie bombardowanym w czasie II wojny światowej Londynie w gruzach legła dzielnica portowa oraz część City. Naloty dywanowe rozpoczęły się 7 września 1940 roku.
AP
6 Manila zwana jest czasem "azjatycką Warszawą". W czasie trwającej w lutym 1945 roku krwawej bitwy miejskiej zginąć mogło wedle amerykańskich szacunków - nawet sto tysięcy ludzi. Poza tym zniszczone zostały bezcenne zabytki i wiele budynków, planowo palonych i wysadzanych przez żołnierzy japońskich.
AP / Frank Filan
7 Latem 1943 roku niebo nad Hamburgiem wielokrotnie zasłaniały nadlatujące nad miasto amerykańskie i brytyjskie samoloty. Trwająca 10 dni operacja doprowadziła do zniszczenia 3/4 powierzchni miasta. Wywołane przez pociski burze ogniowe zabiły dziesiątki tysięcy ludzi.
AP
8 Najbardziej krwawe bombardowanie w czasie II wojny światowej przeżyło Tokio. W nocy z 9 na 10 marca 1945 roku siły amerykańskie zrzuciły na japońską stolicę bomby zapalające. Wywołały one burze ogniowe. W sumie zginęło około 120 tysięcy tokijczyków.
AP / DAVE DAVIS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję