Jednym z pierwszych zadań nowego prezesa będzie przygotowanie audytu w Telewizji Polskiej. Wkrótce ukaże się jego tekst na temat planowanych zmian w TVP, audyt natomiast powstanie w ciągu miesiąca, następnie zostanie przedstawiony opinii publicznej. Do tego czasu prezes Kurski ma nie udzielać wypowiedzi w mediach.

Reklama

Jacek Kurski zapewniał, że jego osoba gwarantuje niezależność publicznego nadawcy. Jak mówi, jako twardy i wyrazisty polityk, znawca świata mediów i silny człowiek, będzie umiał uchronić niezależność TVP od "zagrożeń ze świata polityki".

Prezes Kurski chce też zmiany standardów. Hasło "tyle misji ile abonamentu" ma zastąpić dewiza BBC, że to co dobre musi być popularne, a to co popularne - dobre. Dla prezesa Kurskiego misją będzie na przykład uczciwa informacja, uczciwa publicystyka, godna rozrywka czy filmy.

Jacek Kurski zaprosił też młodych, "i nie tylko młodych", ludzi do współpracy z Telewizją Polską.

Reklama

Otworzymy ekrany telewizji publicznej dla wielu nowych, młodych, utalentowanych ludzi, którzy do tej pory nie mieli okazji pokazać się. Wszyscy będą mieli szansę - zapewniał.

Tego samego dnia portal 300polityka.pl opublikowała film, jaki dla Kurskiego zrobili ponoć przyjaciele. Nikt się pod filmem nie podpisał. Zgrabnie wycięte i zmontowane zdjęcia polityka, dokumenty oraz fragmenty programów pokazują chlubne karty z życiorysu Kurskiego z czasów młodości, kiedy to był działał w opozycji. Film skupia się też na jego dziennikarskiej działalności z lat 90.

Dziś minister skarbu powołał też nowe kierownictwo Polskiego Radia. Prezesem została Barbara Stanisławczyk.

W dziennik.pl pisaliśmy też o pozostałych członkach zarządu TVP i Polskiego Radia. Do zarządu TVP obok Jacka Kurskiego został dziś powołany także Maciej Stanecki, reżyser i dziennikarz związany z m.in. z TVN24 oraz TVP, który ma na koncie m.in. program "Koniec końców", prowadzony przez Marka Horodniczego i Pawła Kukiza.

Zarząd Polskiego Radia, jak już informowaliśmy, będzie zaś trzyosobowy. Obok Barbary Stanisławczyk do zarządu zostali powołani były redaktor naczelny "Tygodnia Solidarność", Jerzy Kłosiński oraz Marcin Palade, były szef Radia Opole z rekomendacji LPR, twórca Polskiej Grupy Badawczej.