W czwartek 14 grudnia Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie o zakazie zmian w zarządach mediów publicznych do czasu ogłoszenia wyroku.

Reklama

"Trybunał Konstytucyjny na wniosek grupy posłów PiS wydał dzisiaj postanowienie o zabezpieczeniu w sprawie dotyczącej mediów publicznych. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz nie może ingerować w zarządy mediów publicznych do czasu rozpatrzenia naszego wniosku przez TK"- napisał w serwisie X poseł PiS - Krzysztof Szczucki.

Natomiast 16 stycznia na wniosek posłów PiSTrybunał ma ocenić konstytucyjność przepisów umożliwiających likwidację spółek w mediach publicznych.

Do rozpoznania sprawy został wyznaczony skład pięciorga sędziów TK pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej. Sprawozdawcą sprawy ma być sędzia Krystyna Pawłowicz, zaś w składzie są jeszcze sędziowie: Stanisław Piotrowicz, Bogdan Święczkowski, Jarosław Wyrembak.

Przyłębska, Piotrowicz, Pawłowicz, Święczkowski i Wyrembak - "prawdziwe" autorytety do zadań specjalnych zleconych przez Nowogrodzką -podjęli się nieudolnej próby zabetonowania mediów rządowych. To przypomina tworzenie rządu przez pana Morawieckiego, wszyscy wiedzieli, że nie ma szans, a oni się uparli - przekazał Dziennik.pl poseł Tomasz Trela.

Polityk Nowej Lewicy dodał, że teraz "będzie tak samo". Zrobimy absolutnie wszystko, żeby media rządowe były mediami publicznymi, nie przeszkodzi nam para-Trybunał ani wrzeszczący funkcjonariusze PiS przed siedzibą telewizji rządowej – podkreślił.

Reklama

Wniosek do TK złożyli posłowie PiS

Przypomnijmy, wniosek do TK wpłynął w środę, a sformułowała go grupa posłów reprezentowana przez Krzysztofa Szczuckiego z PiS.

Wniosek dotyczy oceny konstytucyjności ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie, w którym odsyła ona do Kodeksu spółek handlowych, a w szczególności do przepisów z tego kodeksu mówiących o likwidacji i rozwiązaniu spółek kapitałowych oraz odwoływaniu i zawieszaniu członków zarządu przez walne zgromadzenie.

Kontakt do autorki: aneta.malinowska@infor.pl