"Financial Times" podał w sierpniu, że Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż niektórych aktywów, w tym polskiego nadawcy TVN. Przejęciem grupy miały być zainteresowany czeski koncern PPF. Wśród potencjalnych kupców wymieniano także holding węgierskiego miliardera Józsefa Vidy, powiązany z Lorincem Meszarosem, współpracownikiem premiera Węgier Vikora Orbana.
Zwrot ws. sprzedaży TVN. Pojawił się nowy gracz
Teraz okazuje się, że do wyścigu o TVN może stanąć trzecia firma. Według portalu telewizji wPolsce24 chodzi o amerykańsko-szwajcarsko-niemiecki Ringier Axel Springer (RAS), do którego należy w Polsce m.in. portal Onet, tygodnik "Newsweek" czy dziennik "Fakt".
– O RASP słychać było jeszcze za Adama Pieczyńskiego (dawny szef pionu informacji TVN - przyp. red.), zanim ostatecznie kupił nas Scripps Network. Wtedy kierownictwo cieszyło się, że kupuje nas mała - jak na amerykańskie warunki - rodzinna firma. Od tamtego czasu, jak widać, sporo się zmieniło – powiedział anonimowy rozmówca, cytowany przez money.pl.
TVN i Polsat wpisane na listę firm strategicznych
Na pogłoski dotyczące sprzedaży TVN zareagował Donald Tusk. Szef rządu wyjaśnił, że zarówno TVN, jak i Polsat zostały umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie np. przed agresywnym i niebezpiecznym, z punktu widzenia interesów państwa, przejęciem. Premier podkreślił, że "decyzja o uzupełnieniu listy oznacza, że bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć, kupić firm, które są na tej strategicznej liście, firm, które podlegają ochronie".
Zaznaczył, że TVN i Polsat to nie będą pierwsze firmy prywatne objęte taką ochroną i nie jest to precedens, ponieważ w innych krajach Europy też są tego typu rozwiązania.
– Będziemy podejmowali decyzję w tej kwestii w sposób transparentny, one będą także podlegały zaskarżeniom, wszystko będzie jak najbardziej przejrzyste. Ale nie odpuścimy i nie pozwolimy, aby wrogie państwa ingerowały w sposób bezczelny (...) w nasze codzienne życie, w naszą gospodarkę, czy procesy wyborcze – powiedział Tusk.