"Cudowną" właściwością substancji jest to, że nie powoduje ona lekooporności wrażliwych bakterii. Dlatego pojawia sie niezwykła szansa na leczenie najgroźniejszych bakterii, w tym śmiertelnie groźnego gronkowca złocistego.

Reklama

Mikrobiolożka Jolanta Solecka pracuje w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego. Poszukiwanie substancji zajęło jej kilka lat. Wreszcie udało się - złożono już dwa wnioski o zastrzeżenie patentowe nowego związku.

Dr Jolanta Solecka tłumaczy, że wiele antybiotyków, tak jak ten przez nią wykryty, jest wytwarzanych przez promieniowce, jednak mechanizm działania nowo odkrytej substancji jest unikalny i dotąd nie był opisany w literaturze medycznej.

Teraz czas na badania. Gdy te się powiodą, nową substancję będzie można wykorzystać do leczenia zakażeń bakteryjnych i grzybiczych m.in. układu moczowego i oddechowego. Będzie sprawdzane także ewentualne działanie antynowotworowe związku.

Reklama

Niezwykłe odkrycie polskiej badaczki doceniła Komisja Europejska, która z funduszy Grantu Innowacyjno-Wdrożeniowego przekazała ponad 6 milionów złotych na kontynuowanie badań. A takie sumy dostają tylko wybitni naukowcy, którzy pracują nad pionierskimi badaniami i są już w zaawansowanym stadium.