O przyjęciu nazwy nowego pierwiastka o liczbie atomowej 112 - Copernicium (Cn), Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (International Union of Pure and Applied Chemistry) oficjalnie poinformowała na swojej stronie internetowej. Formalnie nazwa obowiązuje od 19 lutego 2010 r.

Reklama

Odkrywcy nowego pierwiastka, międzynarodowy zespół naukowy pod kierownictwem prof. Sigurda Hofmanna, byli zarazem pomysłodawcami nadania mu nazwy związanej z postacią Mikołaja Kopernika. Oświadczenie skierowane do Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej z wyrazami poparcia dla tego projektu wydała także w tym roku Rada Miasta Torunia.

Pierwiastek 112 został odkryty w 1996 r. przez międzynarodowy zespół naukowców z Niemiec, Finlandii, Rosji i Słowacji pracujących na akceleratorze ciężkich jonów w Darmstadt (Niemcy). Jest to najcięższy pierwiastek w układzie okresowym - 277 razy cięższy od wodoru.

Stworzono go w procesie fuzji jądrowej - bombardując jądra ołowiu 208 jądrami cynku 70. Ponieważ pierwiastek ten rozpada się po ułamku sekundy, nie występuje w ogóle w naturze, a jego istnienie można udowodnić jedynie przy pomocy wyjątkowo szybkich i czułych metod analizy. W lipcu 2009 r. twórcy odkrycia zaproponowali, aby nazwą pierwiastka uhonorować Mikołaja Kopernika.

Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC), to międzynarodowa organizacja zajmująca się przede wszystkim standaryzacją symboliki, nazewnictwa i wzorców wielkości fizycznych stosowanych przez chemików na całym świecie. Oprócz tego IUPAC zajmuje się koordynacją badań naukowych oraz organizacją międzynarodowych kongresów i konferencji o tematyce chemicznej. Organizacja powstała w 1918 w Londynie z inicjatywy towarzystw chemicznych z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, a rok później przystąpiła do tego grona Polska.