Orbita kometa Halleya przecina się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony przez kometę w jednym z tych miejsc daje meteory z roju Eta Aquarydów, a w drugim - z roju Orionidów.

Aktywność Eta Aquarydów trwa orientacyjnie od 19 kwietnia do 28 maja. Maksimum występuje zazwyczaj w okolicach 5-6 maja. W roku 2010 największej liczby meteorów można się spodziewać najprawdopodobniej rankiem 6 maja (maksimum około godziny 10 rano). Według International Meteor Organization (IMO) Eta Aquarydy mogą w tym roku osiągnąć aktywność nawet 85 zjawisk na godzinę. Jest to związane z faktem, że w tym roku wypada maksimum 12-letniego cyklu aktywności roju.

Reklama

"Czas samego maksimum jest niekorzystny dla obserwatorów z Polski, ponadto w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc w III kwadrze. Dopiero po północy radiant Eta Akwarydów wzejdzie nad horyzont. Rój ten można przez to obserwować tylko rankiem, tuż przed wschodem Słońca na początku maja i w drugiej połowie nocy pod koniec maja, gdyż przez większą część nocy znajduje się pod horyzontem" - wyjaśnia dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.

Na aktywność rzędu kilkudziesięciu meteorów na godzinę mogą liczyć obserwatorzy znajdujący się w okolicach równika i na półkuli południowej. Na półkuli północnej obserwacje Eta Aquarydów są bardzo trudne i duża liczba meteorów na naszym niebie jest wykluczona.

Reklama