Na stronie europeana.eu będzie udostępniona pierwsza partia materiałów z bibliotek narodowych, muzeów i innych zbiorów krajów Dwudziestki Siódemki. Na dobry początek znajdziemy tam 2 mln tematycznych plików – zeskanowanych książek, obrazów, fotografii, gazet, cennych i nieudostępnianych manuskryptów, archiwalnych nagrań audio i wideo.

Reklama

Zajmująca się "Europeaną" unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding wierzy, że projekt "umożliwi np. czeskiemu studentowi wgląd w archiwa British Library bez konieczności odbycia podróży do Londynu, a irlandzkiemu miłośnikowi sztuki podziwianie Mony Lizy bez stania w kolejkach w Luwrze".

"Europeana", która w 2010 r. będzie miała już 6 mln dokumentów, może okazać się nieocenioną pomocą dla m.in. filologów, historyków, kartografów czy miłośników sztuki, których nie stać na podróże. W sieci znajdą oni m.in. Biblię Gutenberga z British Library, manuskrypt "Kwiatów zła" Charles’a Baudelaire’a, obrazy Rembrandta i Vermeera z Rijksmuseum w Amsterdamie i wiele innych arcydzieł.

Na rozwój projektu w latach 2009–2010 Bruksela obiecała przeznaczyć ponad 100 mln euro. Archiwum ma być cały czas uaktualniane, a w przyszłości do jego zasobów mają trafić także skarby krajów europejskich spoza Unii.

Reklama

Z archiwum "Europeany"

"Internauci, którzy przejrzą nasze archiwa pod koniec listopada, znajdą m.in. solidną porcję mozartowskich dokumentów, np. manuskrypty utworów, listy z podróży po Europie, nagranie dyrygenta Daniela Barenboima opowiadającego o muzyce Mozarta, portrety kompozytora itp." - mówi DZIENNIKOWI Jonathan Purday z zajmującej się realizacją projektu Koninklijke Bibliothek w Holandii.

Użytkownicy obejrzą też sporo materiałów pochodzących z polskiej Biblioteki Narodowej. "Będzie m.in. archiwum tematyczne o Chopinie, w którym umieścimy kilkaset nagrań jego utworów. Co poza tym? Dużo rzadkich materiałów historycznych. Udostępnimy sporo dokumentów z okresu II wojny światowej, w tym rzadkie publikacje podziemne i wydawane przez rząd na uchodźstwie. A ponadto varsaviana z XIX wieku, piosenki, obrazy, wiersze z okresu powstania styczniowego itp." - dodaje Purday.

>>>Zobacz, jakie instytucje kulturowe udostępnią swoje archiwa