To, czy i ewentualnie jaki wpływ na dzieci ma telewizja, postanowili sprawdzić lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie oraz Harvard Medical School. W badaniach uwzględniono dane dotyczące 872 dzieci. Naukowcy sprawdzili, ile czasu mali ochotnicy spędzali przed telewizorem w różnych okresach życia przed świętowaniem drugich urodzin.

Reklama

Jak wykazały badania, w wieku sześciu miesięcy niemowlaki oglądały telewizję średnio przez niecałą godzinę, a w wieku dwóch lat - już niemal póltorej godziny dziennie. Więcej czasu przed telewizorem spędzały dzieci z rodzin o niższym statusie materialnym oraz pociechy słabiej wykształconych matek.

Dodatkowo, w wieku sześciu miesięcy oraz trzech lat dzieci poddano testom psychologicznym, badającym poziom rozwoju zdolności motorycznych oraz językowych.

Reklama

Choć dzieci, które oglądały więcej telewizji, wypadały w nich słabiej, to po uwzględnieniu warunków, w jakich wychowywał się maluch, zamożności oraz wykształcenia rodziców, zależność ta zanikała.

"W przeciwieństwie do przekonania rodziców, że oglądanie telewizji wpływa korzystnie na rozwój mózgu dziecka, nie znaleźliśmy żadnych dowodów, by TV miała jakikolwiek wpływ na zdolności umysłowe dzieci w wieku do 2 lat" - twierdzi Marie Schmidt ze Spzitala Dziecięcego w Bostonie, współautorka badań.

Wyniki badań naukowców opublikowano na łamach pisma "Pediatrics".

Z innych ankiet wynika, iż 68 proc. amerykańskich dzieci ogląda telewizję przed ukończeniem drugiego roku życia. Z kolei specjaliści Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej zalecają, by przed drugimi urodzinami dzieci w ogóle nie sadzać przed ekranem telewizora czy komputera.